Orta öğretim kurumları öğrencilerinin saldırganlık düzeylerinin aile ortamı ve benlik imgesi ile ilişkisi (Trabzon ili örneği)
The relation between the aggression levels of the students of high school and family environment and self image
- Tez No: 230846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ergenlerde gözlenen saldırganlık egilimleri son yıllarda tartısılan önemli konulardanbiridir. Saldırganlık egilimleri egitim ve psikoloji alanında genellikle psiko-sosyal yasantılarlailiskilendirilerek incelenir. Bu çalısmanın amacı aile ortamı ve benlik imgesinin saldırganlıkegilimleri ile iliskisini incelemektir.Arastırmaya 625 ögrenci katılmıstır. Ögrencilerin 287'si (% 45.8) kız, 338'i (% 54.2)erkektir. Veriler Saldırganlık, Aile Ortamı ve Benlik imgesi ölçekleri ile toplanmıstır.Elde edilen sonuçlar, saldırganlık egilimleri ile aile iliskileri, bireysel degerler ve duygusaldüzey arasında negatif yönde anlamlı iliskiler oldugunu gösterdi.Bunun yanında cinsiyet ve saldırganlık arasında anlamlı bir iliski gözlendi. Erkeklerinsaldırganlık puanları kızlardan daha yüksek bulundu. Yas ile saldırganlık egilimleri arasındada olumlu yönde iliski bulundu. Okul türü, annenin egitim düzeyi, babanın egitim düzeyi vebarınma yeri ile saldırganlık arasında anlamlı iliskiler gözlenmediArastırmadan elde edilen bu bulguların genel olarak literatür bulgularıyla paralel oldugugözlendi.
Özet (Çeviri)
Aggression tendency observed among adolescents has been an important matter in hand inrecent years. Aggression tendencies in fields of education and psychology are generallyanalyzed by associating psycho-social experiences. This study aims at analyzing therelationship between home environment and self image and aggression tendencies.625 students took part in the survey. 287 (%45.8) of the students were girls, 338 (%54.2)of them were boys. The data were collected using Aggression, Family environment and SelfImage scales.The results obtained have shown significant relations in negative direction betweenaggression tendencies and family environment relations, and between individual values andemotional level.Besides, it has been observed that there has been a significant relation between gender andaggressiveness. The aggressiveness scores of male students have been higher than those ofgirl students. It is also observed that there has been a positive relation between the age and theinclination of aggressiveness. There has been a significant relation between the type of school,the educational level of mother, and father, the residence and the aggressiveness.It has been observed that there is generally a parallelism between the findings obtainedfrom the study and the findings in the literature.