Medya-terörizm ilişkisi
The relationship between media and terrorism
- Tez No: 230848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Teröristlerin hedef aldığı unsurlar ya da birimler farklı olsa da; hemen hemen tamamında nihai amaca ulaşmak adına birincil anlamda kullanılan yöntem, kitleleri korkutmak ve sindirmek suretiyle yılgınlığı tetiklemek ve mücadele halinde oldukları birimlerin gardını düşürmektir. Söz konusu sürecin gerçekleşmesi de, terör örgütlerinin tanıtımlarını mümkün olduğunca yaygın ve etkin bir şekilde gerçekleştirmesinde yatmaktadır. Bu teorik yöntemin hayata geçirilmesinde can damarı vazifesi gören aygıt ise gücü, ulus ve hatta yeryüzü sınırlarını aşarak uzayın derinliklerine kadar uzanan medyadır. Olağanüstü/olağandışı olayların kamuoyu üzerindeki etkisi ve ilgi kadranını arttırıcı yönü de, medyanın terör olgusunu öncelikli işleme sahasına almasına yol açmaktadır. Bu karşılıklı besleme de illegaliteye birçok boyutta olumsuz katkılar sağlayabilmekte, bireysel ve toplumsal yaşanılabilirliğe çeşitli zararlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Though the elements and units that terrorists target are different, almost in all terrorist attempts the primary method to reach the final goal is to trigger demoralization discourage their opponents through frightening and pacifizing the masses. The realization of the said process lies in the completion of the effective and mass/prevalent presentation of the terrorist organizations. The crucial tool in the realization of this theoric method is media whose influence/power reaches the depts of the space through transcending nations and even borders of the earth. The impact and attraction of extraordinary events on the media paves the way for the media to cover the terrorism as a matter of priority. This mutual fostering provides negative benefits in many dimensions, and also hampers the personal and communal existence.