Yeni doğanı babaya benzetme eğiliminin evrimsel psikoloji açısından değerlendirilmesi
Parental resemblance of the newborn: An evolutionary perspective
- Tez No: 230864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONİA AMADO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmalar göstermiştir ki babalık yatırımı bebeğin yaşam-kalımı için önemlidir ve babalık kuşkusu tarafından şekillenir. Yeni doğanın yüz benzerliği babalığın değerlendirilmesinde etkilidir. Annelerin babaya benzetme eğilimi gerçek benzerlik hakkında, bunun tersi bulgular ortaya çıkarılmış olsa da kanıtlarla desteklenmiştir.Sunulan çalışmada, bebeklerin gerçekten babalarına mı benzediği yoksa annelerin ve babanın çevresindeki insanların babalık kuşkusunu yenmek ve çocuğa babalık yatırımını teşvik etmek için bilinçli veya bilinçsiz olarak babanın babalık algısını etkilemeye mi çalıştığı araştırılmıştır.Bu amaçla üç çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmada 65 yeni doğmuş bebeğin (1 günlük) anneleri, babaları, anne ve babanın akrabaları ile görüşülmüştür. Annelerin ve akrabaların çoğu, babaların tersine, bebeğin annesinden çok babasına benzediğini belirtmişlerdir. İkinci çalışmada, objektif katılımcılar (57 katılımcı), benzerliği değerlendirmişlerdir. Çoğu kadın bebekleri, babalarından çok annelerine benzetme eğilimi göstermişlerdir, bu eğilim erkeklerde görülmemiştir. Üçüncü çalışma için yürütülen deneyde, objektif katılımcılara ?Bebeği Eşleştirme? görevi verilmiştir. İkisi de şans düzeyinden çok da yüksek olmayan, gerçek annenin ve gerçek babanın doğru tanımlama oranları arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir.Sonuç olarak, annelerin benzerliği belirtme eğilimi gerçek benzerliği yansıtmamaktadır ve bu belki de hali hazırdaki babaların, babalıklarından emin olmalarını sağlamak için evrilmiş bir yanıt olmaktadır. Aldatılma şüphesinin babaları yeni doğanı terk etmeye veya incitmeye ittiği durumlarda, babalığın gizlenmesi tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Research has shown that paternal investment is important for fitness and is modulated by paternal uncertainty. Facial resemblance of the newborn is an effective assessment of paternity. A bias of mothers toward paternal resemblance is well supported while contradicting findings about actual resemblance are reported.In this study we try to find out if the babies actually resemble their fathers or are the mothers and the people surrounding the father consciously or unconsciously attempting to influence the father?s perceptions of paternity, to overcome paternity uncertainty and to encourage male parental investment in the child?Three studies were conducted for this aim. In the first study, mothers, fathers, mother?s and father?s relatives of 65 newborn babies (1 day) were interviewed. Majority of mothers and relatives, except the fathers responded that the baby looks like the father more than the mother. In the second study, objective raters (57 raters) evaluated resemblance, and most women tend to think babies resemble their mothers more than the fathers, while men don?t. The third study was experimental, where the objective raters were given ?Match the baby? task. No significant difference was found between real fathers and real mother?s correct identification rate, which were both not even significantly higher than chance level.As a conclusion, the bias in how mothers remark resemblance does not reflect actual resemblance and may be an evolved response to assure domestic fathers of their paternity. Concealment of paternity may be favored when suspicion of cuckoldry leads fathers to abandon or harm newborns.