Yeni ilköğretim programında ilköğretim birinci kademe 3. sınıflarında Türkçe dersi öğretiminin değerlendirilmesi
Assessing the Turkish language education in the new elementary school curriculum in the elementary school first level third grades
  1. Tez No: 230865
  2. Yazar: İKBAL YELDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeni ilköğretim programında Türkçe dersi öğretimine ilişkin öğretmen tutumlarını inceleyerek öğretmenlerin programa yaklaşımlarını analiz etmektir. Okulda programların uygulayıcısı olan öğretmenlere anadil öğretimi konusunda önemli görevler düşmektedir. Çünkü anadil öğretimi ailede başlayarak okulda devam etmektedir. Bu nedenle öğretmenlerin Türkçe dersi programına karşı tutumları ve programı uygulayış biçimleri önem kazanmaktadır. Üreten ve problem çözebilen bireyler yetiştirmek için eğitim sistemleri de çağımıza uygun olmalıdır. Birey önce kendi anadilinde bu uyumu sağlarsa diğer tüm konularda da aynı başarıyı gösterebilecektir.Çalışmada İzmir ili içerisinde 3.sınıf öğretmeni olarak görev yapan 26 öğretmenle standartlaştırılmış açık uçlu görüşme metodu kullanılarak görüşme yapılmıştır. Gerekli literatür taraması yapıldıktan sonra görüşme formu ve görüşme soruları hazırlanmış, bu sorular alanında uzman kişiler ve sınıf öğretmenleri ile görüşülerek düzenlenmiştir. Yapılan görüşmeler analiz edilerek çeşitli bulgu ve yorumlara ulaşılmıştır.Araştırma sonucunda öğretmenlerin programı uygularken çeşitli sıkıntılar yaşadıkları tespit edilmiştir. Bunlar, program hakkında yeterli hizmet içi eğitim verilmemiş olması, sınıf mevcutlarının ve boyutlarının programın uygulanması için elverişli olmaması, öğrenci ders ve çalışma kitapları ile öğretmen kılavuz kitaplarının içeriğinin yeterli olmaması olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze teachers' approach to the new curriculum by questioning teachers' attitudes towards the Turkish language education curriculum in the new elementary school program. Teachers who apply the curriculum in schools have an important role in the teaching of native language. Teaching the vernacular starts in the family and continues in school. For this reason, teachers' attitudes towards the Turkish language education curriculum and how they implement it are important. In order to educate productive and problem-solving individuals, the Turkish education system should be adapted to the contemporary world. An individual can only be successful in other subjects if he is adequetly adapted in his native lanaguage.In this study interviews with 26 third-grade teachers in the city of İzmir were conducted by using standardized open-ended interview method. After the relevant literature was reviewed, interview forms and questions were prepared. These questions were prepared by consultating the experts and the classroom teachers. Analysis of these interviews leads to a set of findings and interpretations.The results suggested that teachers' face various problems in applying the curriculum. These were; lack of in-service training about the curriculum, classroom sizes that were not suitable for the application of the curriculum, and the inadequacy of student textbooks, workbooks, and the teachers books.