Lise öğretmen ve yöneticilerinin takım algıları üzerine bir araştırma: İzmir örneği
A research on team perceptions of high school teachers and administrators: İzmir sample
  1. Tez No: 230872
  2. Yazar: AHMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk Eğitim Sistemi'nde ilköğretim ile yüksek öğretim arasında geçiş sağlayan veya sektörlere ihtiyaç duyduğu ara elemanları yetiştiren ortaöğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin takım algılarını ortaya çıkarmak ve buradan hareketle öneriler getirmektir.Araştırmanın evrenini İzmir İl merkezinde bulunan resmi, genel liseler, Anadolu liseleri, meslek liseleri ve sağlık meslek liseleri ile bu okullarda çalışan yöneticiler ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma evrenini oluşturan toplam 128 okulun 42 sine ulaşılarak bu okullarda görev yapan toplam 962 öğretmen ve yöneticiye ölçek ulaştırılmış olup 519 ölçek geriye dönmüştür. Ölçeklerin 105 tanesi yöneticilere, 414 tanesi ise öğretmenlere aittir.Araştırmada elde edilen bazı sonuçlar aşağıda verilmiştir.1.Ortaöğretim okullarında görevli öğretmenlerin takım algıları; cinsiyet, öğrenim düzeyi, kıdem, branş değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.2.Ortaöğretim okullarında görevli öğretmenlerin takım algıları; bulundukları okuldaki görev sürelerine göre anlamlı farklılık göstermektedir.3.Ortaöğretim okullarında görevli yöneticilerin takım algıları; cinsiyet, öğrenim düzeyi, kıdem, branş, bulundukları okuldaki görev sürelerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.4.Ortaöğretim okullarında görevli öğretmen ve yöneticilerin takım algısında anlamlı farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to expose team perceptions of managers and teachers who are in charge at secondary schools that educate buffer members who are needed by some sectors or a gateway between primary and higher education, besides; to bring offers.The system of research was formed in city of Izmir by formal, General High Schools, Anatolian High Schools, Vocational High Schools, High School of Health and managers and teachers work in these schools. By reaching the criterion to 42 of 128 schools and totally 962 teachers and managers, so 519 of criterions had come back. 105 of criterions to managers, 414 for teachers.Some results acquired had given below.1. Team perceptions of teachers at secondary schools don?t show significant differences according to sex, educational level,rank and branch.2. Team perceptions of teachers at secondary schools show significant differences according to their work period.3. Team perceptions of managers at secondary schools don?t show significant differences according to sex, educational level,rank and branch and work period.4. There are no significant differences of teachers and managers at secondary schools in the name of team perceptions.