1980 sonrası Türkiye ekonomisinde dış borçlar ve büyüme
Foreign debt and growth in Turkish economy after 1980
- Tez No: 230876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT LENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Borç fazlası hipotezine göre; bir ülkenin gelecekte sahip olacağı borç miktarı eğer o ülşkenin borç ödeme kabiliyetini aşarsa, beklenen borç servisi ülke hasılasının artan bir fonksiyonu halini alacaktır. Zira zamanla borç fazlası kendisini yatırımlar üzerinden alınan aratan oranlı bir vergi şeklinde hissettireceği için gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıların yatırım şevkleri kırılacaktır. Borç servisi yükünün yatırımlar ve sermaye birikimi üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu kabul edilir. Bu durumun temel nedeni ülkenin sahip olduğu döviz rezervlerinin büyük kısmının zamanla borç servisi yükümlülüklerini karşılamaya ayrılan kısmın giderek artması ve ülkenin kredibilitesini düşürmek sureti ile yabancı sermaye miktarını azaltmasıdır. Bu çalışma Türkiye ekonomisinde veri dönemde dış borç-iktisadi büyüme ilişkisini incelemektedir. Çalışma Türkiye ekonomisinin sahip olduğu dış borç düzeyinin iktisadi büyümesi üzerine negatif etkide bulunduğu hipotezine dayanmaktadır
Özet (Çeviri)
According to the Debt Overhang Hypothessis if the amount of debt owned by a country in the future exceeds its repayment ability, expected debt service of that country will be an increasing function of its product. Because debt overhang will act like a progressive tax on ivestment and this will reduce investment incentives of both domestic and foreign investors. It is argued that debt service burden has a negative impact on investment and capital accumulation. The main reason is that the greater percentage of reserves (foreign currency) goes to meet debt service and there will be a reduction in external capital because of a decrease in creditworthiness. This thesis investigates the relationship between foreign debt and economic growth of Turkish economy within the given period. Thesis relies on the hypothesis that the amount of Turkish debt has a negative impact on its economic growth.