Bilim geleneğimizdeki anlam bilim terimleri üzerine bir araştırma
A research on semantic terms in our tradation
  1. Tez No: 230875
  2. Yazar: BARIŞ MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA FİLİZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geleneğimizde hadis, tefsir, fıkıh, belagat ilimleri ile uğraşanlar anlam sorunu üzerine binlerce yıldır düşünmektedirler. Söz konusu ilimlerdeki çalışmalar son derece güçlü ve sistemli bir terim zemininde yürütülmektedir. Baktığımızda dilbilimi, anlambilimi, pragmatik gibi çağdaş teorilerin çıkış noktalarının bu gelenek içerisinde var olduğunu rahatlıkla görebiliriz.Çalışmamızın amacı, eski kültürümüzde yer alan ve anlambilimi alanında değerlendirilebilecek tarihi terimlerin tespit edilmesidir.Çalışmamız bir giriş, sözlük ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde ilk olarak terim meselesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışma metodumuz anlatılmış, taradığımız eserlerin içerikleri ve taradığımız eserlerden nasıl faydalandığımız hususunda bilgi verilmiştir.Sözlük bölümünde anlambilimi alanı içerisinde değerlendirilebileceğini düşündüğümüz terimlere yer verilmiştir.Sonuç bölümünde ise ulaştığımız sonuçlar ana hatlarıyla verilmiştir.Çalışmamızın, bundan sonra yapılabilecek, geleneğin ve çağdaş teorilerin birlikte değerlendirildiği çalışmalara olumlu katkıları olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In our tradition, people who deals with hadith, interpretation, fiqh, rhetoric have been thinking about meaning problem for thousands years. The studies on these subjects are being studied on a sstrong and systematic base. We can easily see that the exiting point of modern theories like semantics, linguistics and pragmatic are in this tradition.Our aim is to detect the historical terms in our tradition which will be able to be evaluated in the field of semantics. Our study consist of three different parts including introduction, dictionary and conclusion.In introduction part, firstly the subject `term? is studied. Besides, our way of study had been lectured and some information had been given over the content of scanned Works and how to make use of these.In dictonary part, some words which we can be evaluated in semantics part have been given.In conclusion part, some results that we reached had been mentioned with main points.We believe that our Work will be able to contribute to the other Works that in which traditions and contemporary theories are evaluted together.