Kurumsal binalarda tasarım ilkeleri ve insan mekan ilişkileri
Design principles and the human-space relationship in institutional buildings
- Tez No: 230878
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÖREGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
?Kurumsal binalarda tasarım ilkeleri ve insan mekan ilişkileri? başlıklı tez çalışması kurumsal bir bina olan Ege Üniversitesi Hastanesi Binası içerisinde hasta ve yakınlarının yol bulma performanslarına ilişkin bilgi edinmek; hastane yapısı içerisinde yol bulma davranışını etkileyen faktörlerin; bina konfigürasyonu, görsel etki, sirkülasyon sistemi ve işaret sistemlerinin mekansal davranışlar üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlanmıştır. Araştırmada Ege Üniversitesi Hastane Binasını kullanan 58 erkek 65 kadın toplam 123 kişiye yol bulma problemlerini ve yol bulma stratejilerini öğrenmek amacıyla bir soru listesiyle (Weisman,1981; Lawton, 1996) beraber sosyo-demografik sorulardan oluşan bir görüşme formu uygulanmıştır. Ek olarak örneklem içerisinden 39 kadın ve 40 erkek 79 kişiden binanın okunabilirliğine ilişkin bilgi edinmek amacıyla binanın bilişsel bir haritasını çizmeleri istenmiştir. Araştırmanın bulguları bina oryantasyon ve yol bulma stratejilerinde cinsiyet farklılığı olduğunu gösterirken ve yol bulma stratejilerine ilişkin de kültürel farklıları işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study named as ?Design principles and the human ? space relationships in institutional buildings? aims to explore the factors like building configuration, visual accessibility, circulation systems and sign systems with their effects on spatial behaviours and to obtain information about the outpatients and visitors? wayfinding performance in Ege University Hospital Building as an institutional building. In this study a questionnaire which aims to analyze the wayfinding problems and wayfinding strategies (Weisman, 1981; Lawton, 1996) and a question list with socio-demographic questions is applied on a total number of 123 people with 58 men and 65 women. In addition, 79 people with 39 women and 40 men are asked to draw a cognitive map of the building to obtain data about the legilibility of the building. The output data shows that there?s a gender difference in building orientation and wayfinding strategies besides the cultural differences in wayfinding strategies.