A feminist approach to the role of the savior in the changing world and the American culture
Değişen dünyada ve Amerikan kültüründe kurtarıcı rolüne feminist bir yaklaşım
  1. Tez No: 230879
  2. Yazar: BİLGE SEVİM SOYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LAHUR KIRTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amerikan kültüründe kurtarıcı öyküleri ve kahramanlık modelleri önemli ölçüde etkili olmuştur. Kuruluş temellerini ulusal bağımsızlık ve kurtuluş söylemleri üzerine oturtan, topraklarını kitlelerin muhtemel kurtuluşu olarak sunan ve Püriten geleneklerinde yer alan ruhani kurtuluş kavramını pek çok alanda muhafaza eden Amerikan ulusu, popüler kültür alanında da kahramanlara ve kurtarıcı figürlerine ön sıralarda yer vermiştir. On sekizinci yüzyıldaki ulusal kimlik oluşturma çabalarında, on dokuzuncu yüzyıldaki siyasi özgüvende, 1930 ve 1940lı yıllardaki ekonomik çöküş ve savaş etkileri ile baş etme yöntemlerinde, 1970lerde iyice kuvvetlenen ulusal özgürlükçü hareketlerde kahramanlar ve kurtarıcılar her zaman etkin bir rol oynamıştır. Tüm bu farklı dönemlerde farklı biçimlerde ortaya çıkan kurtarıcı modellerinin ortak noktası ise dönemin sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarına göre şekillendirilip bu konuma tayin edilmiş olmalarıdır.Amerikan kültüründe önemli yer tutan bu değişken kavram çok yönlülüğü sebebiyle farklı ideolojik açılardan incelenebilir özelliktedir. Kahraman ve kurtarıcı modellerinin oluşturulmasında rol oynayan etkin ideolojilerden biri de ataerkil düşünce sistemidir. Temelde güçlü kurtarıcı, masum kurban ve kötü adam öğelerini barındıran bu modeller, rol dağılımında cinsiyet rollerini ön plana koymuştur. Bu rollerin oluşturduğu en çarpıcı ikili karşıtlık kahramanlık mertebesine erkeği, çaresiz ve beklenti içerisindeki kurban konumuna da kadını koymakla açığa çıkar.Bu çalışma Amerikan anlayışında ve popüler kültüründe kullanılan kahramanlık modellerini incelemeyi ve sonrasında bu modellerin kullanıldığı dört eseri feminist bir bakış açısından yapıbozum yöntemiyle çözümlemeyi amaç edinmiştir. Amerikan edebiyatından ve popüler kültür alanından farklı tür ve dönemlerden olmak üzere seçilen eserler ise The Scarlet Letter (1850), The Adventues of Huckleberry Finn (1885), V for Vendetta (1989), ve Wonder Woman çizgi roman serisidir.
Özet (Çeviri)
In American culture, savior stories and heroic models have had a remarkable effect. Constructing the national identity with independence and redemption rhetoric, and still maintaining a Puritan concept of salvation in many areas, American people have allocated an esteemed position to saviors and heroes in culture. These figures played an active role in the eighteenth-century endeavors for a national identity, in the political confidence of the nineteenth century, in the methods of coping with economic depression and wars of the 1930s and the 1940s, and in civil rights movements of the 1960s and the 1970s. The common thread under all these different manifestations is the fact that they are all formed according to the current social and psychological needs.This important cultural phenomenon can be analyzed from different critical perspectives due to its many-faceted nature. One of these perspectives is feminist criticism, which argues that patriarchal ideology actively forms, transforms and manipulates the savior/hero paradigms. Basically composed of able savior, helpless victim and villain figures, these paradigms employ ideologically prescribed gender roles in defining the power relations in redemptive stories. The most fundamental dichotomy reinforced by patriarchal intervention is established by placing the male figure in hero position and the female figure in helpless, expectant victim position.The objectives of this study are to analyze particular hero/savior paradigms in American perception and popular culture, and to employ a feminist critical point of view in order to deconstruct four selected works, all of which present a different heroic schema. The works selected from different genres and eras of American culture and literature are The Scarlet Letter (1850), The Adventures of Huckleberry Finn (1885), V for Vendetta (1989), and Wonder Woman comic books.