Lise öğrencilerinin öfke ifade tarzlarının ve kaygı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigaton of anger expression styles and anxiety levels of high school students according to some variables
- Tez No: 230882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin öfke ifade tarzlarının ve kaygı düzeylerinin cinsiyet, yaş, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi ve ailenin gelir düzeyi değişkenleri açısından anlamlı düzeyde fark gösterip göstermediği ve anne baba tutumlarının, öğrencilerin öfke ifade tarzlarını ve kaygı düzeylerini ne derece yordadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Sürekli Öfke ? Öfke Tarz Ölçeği, Spielberger Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Anne Baba Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırma Tire ilçe merkezindeki liselerde öğrenim görmekte olan 240 kız, 254 erkek toplam 494 öğrenciyi kapsamıştır.Araştırmanın alt problemlerine yanıt bulabilmek için t-testi, tek-yönlü varyans analizi, Levene testi, LSD post hoc testi, aşamalı çoklu regresyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları incelendiğinde öğrencilerin öfke ifade tarzlarının cinsiyete göre farklılaşmadığı, ancak kızların öfke kontrol puanlarının erkeklerin puanlarına göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin öfke ifade tarzlarının, öfke içte tarzı dışında babanın eğitim düzeyine ve ailenin gelir düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur.Öğrencilerin durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ortaya çıkmıştır.Anne baba tutumlarının ?otorite-denetleme? ve ?sorumluluk-kabul? alt boyutlarının, lise öğrencilerinin öfke içte ve öfke kontrol puanlarını yordama gücü değerlendirildiğinde; her iki değişkenin de lise öğrencilerinin öfke içte ve öfke kontrol puanlarının anlamlı yordayıcıları olduğu saptanmıştır.Anne baba tutumlarının ?otorite-denetleme? ve ?sorumluluk-kabul? alt boyutlarının, lise öğrencilerinin öfke dışa puanlarını yordama gücü değerlendirildiğinde; ?otorite-denetleme? alt boyutunun lise öğrencilerinin öfke dışa puanlarının anlamlı yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate anger expression styles and anxiety levels of high school students according to age, gender, mother?s education level, father?s education level and income level of family, and also to predict students? anger expression styles and anxiety levels according to parental attitudes.State?Trait Anger Expression Inventory, State?Trait Anxiety Inventory, Parental Attitude Scale and Personal Information Questionnaire which was designed by the researcher was used for the study.The study was carried out on a sample of 494 students (240 females, 254 males) from public high schools of county of Tire.To answer the questions of this study, t-test, one-way variance analyse, Levene test, LSD post hoc test, stepwise multiple regression analyse and multiple regression analyse were used.The results indicated that;Significant difference is found in ?anger-control? with respect to gender; ?anger-out? with respect to father?s education level; ?anger-in? with respect to father?s education level; ?anger-out? with respect to income level of family, ?anger-control? with respect to income level of family.There is also significant difference found in ?state anxiety levels? with respect to gender; ?trait anxiety levels? with respect to gender.?Authority ? supervision? and ?responsibility ? acceptance? subscales predicted high school students? ?anger-in? and ?anger- control? points significantly. Moreover ?authority ? supervision? subscale predicted ?anger-out? points of high school students? significantly.