Fikir Hareketleri dergisindeki edebi ve fikri tartışmalar
Literary and intellectual arguments in the review of Fikir Hareketleri
  1. Tez No: 230883
  2. Yazar: SERAP ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE ÇAĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hüseyin Cahit Yalçın'ın 1933-1940 yılları arasında tek başına çıkardığı Fikir Hareketleri, özellikle Cumhuriyet döneminin edebî ve fikrî konularını ihtiva etmesi bakımından önemlidir. Fikir Hareketleri, bünyesinde geniş bir kadroyu barındırmış, edebî ve fikrî polemiklere de zemin oluşturmuştur. Devrin tenkit anlayışı ve neşriyatı hakkında bir fikir vermesi, edebiyat ve fikir konularına ve bu konulardaki tartışmalara ışık tutması bakımından da ayrıca önemlidir.Dergide Tanzimat dönemiyle ilgili sadece iki yazı bulunmaktadır. Servet-i Fünun dönemi hakkında daha fazla yazısı bulunan Hüseyin Cahit, bu yazılarda bu dönemin belli başlı yazar ve şairleri ile ilgili görüş ve kanaatlerini bildirmiştir. Millî Edebiyat ve Cumhuriyet Döneminde Hüseyin Cahit'in pek çok yazar ve şairin çeşitli eserleri üzerinde yazılar yazdığı görülmektedir. Servet-i Fünun döneminde tenkitçi olarak öne çıkan Hüseyin Cahit bu alanda oldukça fazla bir birikime sahiptir.Fikir yazılarında ise gerek devrinde popüler olan, gerekse zamanının geçtiği düşünülen pek çok konuda görüş beyan etmiştir. Bunlar inkılâpçılık, demokrasi, cumhuriyetçilik, ekonomi gibi başlıklar altında toplanabilir.Fikir Hareketleri'nde Hüseyin Cahit'in, savunma ve polemik mahiyeti taşıyan yazıları dışında ılımlı, öğretici ve nesnel bir tavrı vardır. Eserlerin olumlu ve olumsuz özelliklerini birarada verir. Savunma ve polemik yazılarında ise üslubu muarızının üslubuna göre renk değiştirir.
Özet (Çeviri)
The Fikir Hareketleri, which was published between 1930-1940 by Hüseyin Cahit Yalçın, is important as it contains literary and intellectual topics Republic Period. Moreover the review of Fikir Hareketleri gives an idea about literary critisizm and publications Republic Period. Also it is of great importance in our culture on the grounds that it contains some literary and intellectual arguments.Hüseyin Cahit Yalçın wrote a lot of reconcilation and translation articles in this review. He analyzed works of poets and authors in these articles. Besides he criticized these publications.