Çokuluslu işletmelerin örgüt kültürü ve örgütsel iletişime etkisi
Oganizational culture of multinational companies and its impact on organizational communication
- Tez No: 230884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. BERİL VURAL AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Küreselleşmenin engellenemez bir biçimde gelişmesi her alanda değişimler yarattığı gibi işletmelerin faaliyet alanlarında da bir değişime neden olmuştur. İşletmeler küreselleşmeyle birlikte ekonominin de büyümesi ile sermayelerini ulusal sınırların dışına taşımış ve faaliyetlerini uluslararası bir nitelikte gerçekleştirmeye başlamışlardır. İşletmeler, böylece çokuluslu işletme niteliği kazanmıştır.Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle değişen koşullar örgütlerin yönetimlerinde de bazı farklılaşmaları zorunlu kılmıştır. Yönetim anlayışının değişmesiyle gerçekleşen en önemli farklılık insan odaklı bir yaklaşımın örgütler üzerinde etkili olmasıdır. Bu bağlamda örgütlerin amaçlarının gerçekleştirilmesine yönelik faaliyetlerin oluşturulmasında örgüt kültürünün önemi ortaya çıkmaktadır.Örgüt kültürü sadece çalışanların benimsedikleri davranış normları değil aynı zamanda yöneticilerin de benimsedikleri her kurumda farklılaşan örgüte özel bir unsurdur. Bu nedenle örgüt kültürünün, örgüt içindeki hiyerarşide en üst düzey yöneticiden en alt birimdeki çalışana kadar aynı şekilde benimsenip uygulanması gereklidir. Örgüt için söz konusu olan ortak amaca ulaşmak, planlanan stratejilerle olanaklı hale gelmektedir ve bu nedenle örgütün kültürü ve stratejisinin uyumlu bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.Örgüt kültürünün çalışanlara benimsetilmesinde bir araç olarak örgütsel iletişimin etkin bir şekilde kullanılması gerekmektedir. İşletmeler açısından iletişim, hem motivasyonun yükseltilmesi hem de örgüt kültürünün benimsetilmesi açısından önem taşımaktadır. Çokuluslu işletmelerin insan kaynakları faaliyetleri, halkla ilişkiler faaliyetleri ve örgüt kültürünün oluşturulması farklı kültürleri barındırmaları açısından değişiklik göstermektedir. Bu faaliyetlerin yönetiminde ve uygulanmasında da yine etkin iletişim ve örgüt kültürünün çalışanlara benimsetilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational practices have been affected and changed because of gloabalization as in all other areas. Organizations have started to use their capitals outside the country, and carried out their applications internationally. Thus most of the organizations turno ut to be multinational companies. Today the changes in conditions due to globalization force organizations to change their management style. The major difference in management is human oriented approach which has a great influence on organizations. In this aspect, organizational culture becomes important in planning of organizational acitivities for in order to achieve their goals.Organizational culture is not adopted only by its personel but also by its managers, which also differs from one organization to another. That?s why organizational culture should be transmitted from the top manager to the bottom line worker throughout the organizaitonal hierarchy. Achieving the common target is available only by feasible strategies, therefore organizaitonal culture and strategies should be planned accordingly.Organizational communication should be used to transmit organizational culture to the employees. Communicaiton is importannt in adoptation of organzaitonal culture and increase the motivation. In multinational companies human resourses, public relations applications and formation of culture is different due to existence of many cultures with in the company. Effective communication and adopting the culture to the employees is important in the management of activities.