Vermeer'in resimlerindeki simgesel anlamlar
Symbolic meanings in vermeer's paintings
- Tez No: 230888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
XVII. yüzyıla kadar İspanyol Habsburglar'ın hakimiyeti altındaki Hollanda ve Flaman resimlerindeki günlük kullanım eşyalarına yüklenen simgeler, dinsel anlam taşımaktaydı. İspanyol Habsburglar'a karşı kuzey eyaletleri İspanyol vali Alba Dükü'nün Katolik baskısıyla mücadele etmeye başlamışladır. Bu mücadelenin sonunda yedi kuzey eyaleti Birleşik Eyaletler ismiyle bağımsızlığını kazanmıştır. Birleşik Eyaletler ticarette zenginleşmiş ve burjuvalar sanatçıları desteklemiş; dolayısıyla bunlar din adamları, krallar ve soyluların yerini almıştır. Bu yeni devletin yeni sanatında Protestanlık öğretisi ve Calvin'in ahlak ilkeleri etkili olmuştur. Dolayısıyla XV. ve XVI. yüzyılın sanatlarında simgeler aracılığı ile verilen dinsel anlamlar XVII. yüzyılda ahlaki anlamlara dönüşmüştür.Johannes Vermeer XVII. Yüzyıl Hollanda resminin en önemli ressamlarından birisidir. Sanatçı döneminin en belirgin özelliği olan resimlerde simge kullanımına eserlerinde yer vermiştir. Ne var ki, ressam sıklıkla izleyicilere ahlaki mesajlar vermiştir. Ahlaki mesajlar vermeyi, genellikle, resimlerine yerleştirdiği ve konuyu bütünleyen tablolarla sağlamıştır. Araştırmamızda Vermeer'in üslup özelliklerinden ziyade, resimlerindeki simgesel anlamlar ele aldık. Vermeer, erkeklerle içki içen, sevgililerine mektup yazan ya da müzik aleti çalan kadınlara sıklıkla yer vermiştir. Böylelikle hangisinin iyi ya da kötü ve hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu izleyiciye vermek istemiştir. Bu konular dönemin diğer ressamları tarafından da işlenmiştir. Bu nedenle araştırmamızda, dönemin diğer resimleri ile Vermeer'in resimleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
By seventeenth century, under the sovereignty of the Spanish Habsburg, the symbols of Holland and Flemish paintings which atributted to daily usage objects was conveying religious meanings. Against the Spanish Habsburg, northern provinces have come to struggle with the Catholic press of Duke of Alba who is Spanish governor. At the end of this struggle, seven northern provinces have become independent with the name of the United Provinces. The United Provinces have enriched with the trade and bourgeioses have supported artists; consequently they have replaced religious authorities, kings and nobles. In new art of this new country, the doctirine of Protestant and moral principles of Calvin have become effective. Consequently, religious meanings which interpreted by means of symbols in the fifteenth and sixteenth centuries arts have transformed into moral meanings in the seventeenth century.Johannes Vermeer is one of the most important painters in the seventeenth century. Artist has given place usage of symbol in his Works which have been the most evident feature in his age. However painter has frequently given moral messages to the spectators. Vermeer, generally, has supplied to give the moral message with pictures which have settled and been completed the theme in his paintings. In our research, we have dealt with symbolic meanings in Vermeer?s paintings rather than his stylistic characters. Vermeer has usuallygiven place women drinking wine with men, writing letter to her beloved or playing a musical instrument. Thus, he has wanted to give which one is god or bad and right or wrong to the spectators. These themes have been also dealth with other contemporary painters. Therefore, in our research, other paintings of Vermeer?s age have been compared with those of him.