Yıldız dergisi-Kırım Türkçesi derlemeleri III
The journal of Yıldız-compilations of crimean Turkish III
  1. Tez No: 230889
  2. Yazar: PERİHAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1724
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu çalışma Kırım Türkçesi metin örneklerine dayanarak Kırım Türkçesi'nin söz varlığını incelemeye yöneliktir.Çalışmamız giriş, metin dizin ve sonuç olmak üzere dört ana başlık altında toplanmaktadır. Birinci bölümde Kırım Türkleri, Kırım Türkçesi ve Edebiyatı, Yıldız dergisi ve metni oluşturan eserler ve yazarlarla ilgili kısa bilgiler verilmiştir. Metin kısmı, transkripsiyon ve aktarma olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde Kiril harfli metin, Latin alfabesiyle transkripsiyonlanmış; ikinci bölümde Kırım Türkçesi'nden Türkiye Türkçesine aktarma yapılmıştır.Metnimizde geçen tüm sözlerden yararlanılarak hazırlanan dizinimiz çalışmamızın üçüncü bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the existence of the word of the Crimean Turkish, basing on the sample text of the Crimean Turkish.Our study is collected in three main headlines: introduction, proof reading and conclusion. It is given information about Crimean Turkish, their language and literature, Yıldız magazine and text studies and short information about writers life in the first part. Text part contains two parts: transcription and quatation. The text in cyrillic tarnscripted in to latin alphabet in the first part and in the second part the text transcripted from Crimean Turkish in to Turkey Turkish.Our third part is composed by an index which is contained the words in our text.