İzlenimci (empresyonist) resimde kadın imgesi
Images of women in impressionist painting
- Tez No: 230890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA DAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
19. yüzyıl, büyük siyasal ve sosyal değişimlerin yaşandığı bir yüzyıl olmuştur. Ulus devletlerin kurulmaya başlandığı ve eşitlik kavramının giderek önem kazandığı bu yüzyılda, kadınlar da kendi paylarına düşen eşitliği alma mücadelesine girişmişlerdir.İzlenimcilik, 19. yüzyılın ortalarında etkili olan bir sanat akımı olarak, modern bir bakış açısına sahiptir. Bununla birlikte, İzlenimcilik ve kadın hakları mücadelesi birbirine paralel zamanlarda var olmuştur. Bundan dolayı, İzlenimci resim kadınların yaşamını gözlemleyebilmek için önemli bir veri kaynağı olmuştur.Kadın mücadelesinin ve İzlenimcilik akımının anavatanı olan Fransa, bu tez için de çıkış noktasını oluşturmuş; Fransız sanatçıların kendi dönemlerinde yaşayan kadınları resimlerine aktarmalarıyla 19. yüzyıl Fransa'sında yaşanan sosyo-kültürel değişimler resim sanatıyla birlikte kadın araştırmaları için de önemli hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The 19th century was an era where big political and social changes happened. At this century, where nation states had begun to be founded and the concept of equality became more and more important, also women struggled for their rights.The Impressionism which was effective the middle of the 19th century as a art trend had a modern viewpoint. Nevertheless, Impressionism and woman rights struggle existed in parallel time. So Impressionist paintings were important source of data to observe life of women.France, homeland for women?s struggle and impressionism, has also been the originating point for this thesis. By carrying over French artists?s women of their epoch to their paintings, the social and cultural changes of the 19th century?s France has gained on importance for woman researches, too.