Bazı indol-1,2,4-triazol hibrit bileşikler üzerinde sentez ve biyoaktivite çalışmaları
Synthesis and bioactivity studies on some indol-1,2,4-triazol hybrid compounds
- Tez No: 523750
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BAYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kanser, kalp-damar hastalıklarından sonra dünyadaki ikinci ölüm sebebidir ve tüm dünyada önemli bir sağlık problemi olmaya devam etmektedir. Daha önce araştırma ekibimiz tarafından sitotoksik etkinliği belirlenen öncü bileşik EK101'den yola çıkarak daha etkili bileşiklere ulaşmak amacıyla 1,2,4-triazolün 4. konumundaki azot grubu üzerinde farklı türevlendirmeler yaparak, yeni kimyasal bileşik kütüphanesi oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla tasarladığımız tez çalışmamızda indol-triazol yapısı taşıyan türevler sentezlenmiştir. Yapılan testler ile bileşiklerin sitotoksik etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiş ve daha sonra etkili bulunan bileşiklerle ileri deneylere devam edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin çoğunun Huh7, HCT116 ve MCF7 hücre hatlarına karşı antikanser aktivitiye sahip olduğu gösterilmiştir. Bileşiklerin antikanser aktiviteleri değerlendirildiğinde bileşik 21, 23, 25, 27, 28, 29 ve 30'un Huh7, HCT116, MCF7 hücre hatlarına karşı IC50 değerleri 10 µM'ın altında bulunmuştur. Huh7 hücre hattına karşı en etkili iki bileşik olan 23 (IC50: 4.3 µM) ve 30 (IC50: 4.5 µM) karaciğer kanseri hücre hatlarına karşı ileri deneylere alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Kanser, Antitümör, İndol-triazol hibrit, Hepatosellüler karsinoma
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most important health conditions in the World. Main purpose of this study is to generate a new coming chemical compound library by obtaining different derivatives to the nitrogen group located at 4th position of the 1,2,4-triazole by making modification on lead compound EK101. Then, cytotoxic effects of the synthesized compounds are aimed to test. Having this aim, 10 different derivatives structured of indole-trizole is synthesized. In this study, it is observed that the most of the synthesized final compounds have anticancer activities for the cancer cell lines of Huh7, HCT116 and MCF7. Conciderly the anticancer activities of products labeled 21, 23, 25, 27, 28, 29 and 30 are observed to have IC50 values less than 10 µM against specified cancer cell lines. The bioactivity findings of synthesized indole-triazole hybrid derivatives showed that the most effective products against Huh7 cell line are labeled as 23 (IC50 value of 4.3 µM), and 30 (IC50 value of 4.5 µM). Both of the compounds were tested against liver cancer cell lines. Key Words : Cancer, Antitumor, İndole-triazole hybride, Hepatocellular