Evli ve bekâr kadınların kadına yönelik şiddete ilişkin tutum ve deneyimleri
Married and single women's attitudes and experiences about violence against women
  1. Tez No: 671912
  2. Yazar: AYŞE KILIÇ CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Evli ve bekâr kadınların kadına yönelik şiddete ilişkin tutum ve deneyimlerinin belirlenmesi için bu araştırmada, klasik sosyoloji literatüründe aile ve evlilikle kadına şiddet arasında kurulan determinist ilişkinin sorgulanması, değişen teknolojik, ekonomik ve sosyal faktörlerin de etkisiyle, artış gösteren aileye alternatif yaşam biçimlerinde tecrübe edilen şiddetin açığa çıkartılması amaçlanmıştır. Buna ek olarak klasik aile modeli ile alternatif yaşam biçimlerinde tecrübe edilen şiddetin nitelik ve niceliğindeki farklılaşmalar ve buna etki eden dinamiklerin de anlaşılması amaçlanmıştır. Araştırmada, kadına yönelik şiddet olgusu anlamacı ve feminist bakış açısı ile ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Niğde ili merkez ve ilçelerinde yaşayan kadınlar oluşturmuştur. Örneklem şiddet geçmişi olan ya da olmayan bir erkekle birlikteliği olan 500 kadından oluşmuştur. Araştırma 250 bekâr ve 250 evli olmak üzere 18 ile 73 yaşları arasındaki kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma kapsamında kadınların sosyo-demografik özelliklerine ulaşmak için 9 sorudan oluşan form, 30 sorudan oluşan Kadına Yönelik Şiddet Tutum ve 50 sorudan oluşan Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Deneyim Ölçekleri kullanılmıştır. Ölçekler kadınların bedene ve kimliğe yönelik tutum ile psikolojik, fiziksel, cinsel ve ekonomik şiddet türlerine karşı deneyimlerini ölçmektedir. Nitel araştırma kapsamında 20 soruluk yarı yapılandırılmış form kullanılmış, 17 kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırmamızda verilerin analizi Microsoft Word, Excel ve SPSS programları kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda evli ve bekâr kadınların kadına yönelik şiddete ilişkin tutum ve deneyimlerini kıyaslamamızda kadına şiddetle aile ve evlilik arasında determinist bir ilişkinin olmadığı anlaşılmıştır. Araştırmamızda kadınların aile ve evlilik dışında da psikolojik, fiziksel, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kaldıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine the attitudes and experiences of married and single women regarding violence against women, it was aimed to question the deterministic relationship established between family and marriage and violence against women in the classical sociology literature and to reveal the violence experienced in alternative lifestyles, which are seemed to be becoming more prominent. In addition, it was aimed to understand the variations in the quality and quantity of violence experienced in alternative lifestyles and the dynamics affecting it with the classical family model. In the study, the phenomenon of violence against women was handled with an understanding and feminist perspective. The population of the study consisted of women living in the city center and districts of Niğde. The sample is consisted with 500 women who have been in relationship with a man, with or without a history of violence. The research was conducted with women between the ages of 18 and 73, 250 singles and 250 married women. Quantitative and qualitative research methods were used in the research. Within the scope of the quantitative research, to reach the socio-demographic characteristics of women the form consisting of 9 questions, the Violence Against Women Attitude Scale consisting of 30 questions and the Domestic Violence Against Women Experience Scales consisting of 50 questions were used. The scales reflect women's attitudes towards body and identity and their experiences against psychological, physical, sexual, and economic violence. Within the scope of qualitative research, semi-structured interview form was used, in-depth interviews were made with 17 women and content analysis was made. The analysis of the data related to the research was prepared using Microsoft Word, Excel and SPSS programs. As a result of the study, when we compared the attitudes and experiences of married and single women regarding violence against women, it was understood that there was no deterministic relationship between violence against women and family and marriage. In this study, it was understood that women were exposed to psychological, physical, economic and sexual violence also outside of family and marriage.