Kadına yönelik aile içi şiddete ilişkin tutumlar, şiddeti meşrulaştırma, dindarlık ve dini başa çıkma üzerine bir araştırma (Malatya ili örneği)
A research on the attitudes towards domestic violence against women, legitimizing violence, religiosity and religious coping (The case of Malatya province)
  1. Tez No: 542992
  2. Yazar: GÜLSEN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KIMTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlar ve kadına yönelik aile içi şiddeti meşrulaştırma ile dindarlık ve dini başa çıkma arasındaki ilişki incelenecektir. Araştırmanın amacı, psikoloji bilimin araştırma yöntemlerini kullanarak din ve dindarlık ile kadına yönelik aile içi şiddete ilişkin tutumlar, aile içi şiddeti meşrulaştırma ve şiddetle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkileri ampirik veriler ışığında ortaya koymaktır. Temelde teorik ve ampirik olmak üzere iki kısımdan oluşan bu çalışmada, öncelikle şiddetin tanımı, kadına yönelik şiddet, kadına yönelik şiddetin türleri, nedenleri, sonuçları, din ve dindarlık kavramları ve bu kavramlardan hareketle genelde ilahi ve beşeri dinler özelde İslam dini bağlamında kadına yönelik şiddet konuları teorik olarak ele alınıp açıklanmaya çalışılmıştır. Akabinde katılımcılara uygulanan anket formlarının değerlendirilmesi sonucunda elde edilen ham verilerin istatistikî tekniklerle analiz edilmesi sonucunda elde edilen deneysel bulgulara yer verilmiştir. Son olarak da söz konusu bulgular konu ile ilgili yapılan diğer araştırma bulgularıyla karşılaştırmalı olarak tartışılmış, bir takım yorum ve değerlendirmelerde bulunulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Malatya ilinde bulunan kadınlar oluşturmaktadır. Örneklemini ise söz konusu evrenden tesadüfi olarak seçilen 20 yaş ve üzeri 701 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilikte Kadına Yönelik Fiziksel Şiddete İlişkin Tutumlar Ölçeği”,“Evlilikte Kadına Yönelik Fiziksel Şiddeti Meşrulaştıran İçerikler Ölçeği”,“Dini Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”ve“OK Dini tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçeklerden oluşan bir anket formunun örneklem grubu tarafından doldurulmasıyla araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda dindarlık ve olumlu dini başa çıkma ile kadına yönelik aile içi fiziksel şiddete ilişkin tutumlar ve kadına yönelik fiziksel şiddeti meşrulaştırma arasında anlamlılık düzeyinde pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle katılımcıların dinsel yaşantı biçimleri yani dindarlık ve olumlu dinî başa çıkma stratejileri ile evlilikte kadına yönelik fiziksel şiddeti onaylama ve meşru görme arasında pozitif bir korelasyon olduğu yani katılımcıların dindarlık durumları ve olumlu dinî başa çıkma düzeyleri arttıkça evlilikte kadına yönelik fiziksel şiddeti onaylama ve meşru görme düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the relationship between the attitudes towards violence against women, legitimizing domestic violence against women and religiosity with religious coping.. The aim of the study is to reveal the relationship between religion, religiosity and the attitudes towards domestic violence against women, legitimization of domestic violence plus the ways of coping with it, in the light of empirical data by using the research methods of psychological science . In this study, which is based on two section that is teoric and empiric, firstly violence, violence towards women, the types of the violence towards women, its causes, consequences, religion and religiosity notions, and based on these notions, divine and human religions in general, the context of Islam in particular, the issues of violence against women is handled and explained theoretically. After that, the experimental findings is given place that is the result of analyzation of the raw data with statistical techniques, which is obtained by evaluation of the questionnaire forms applied to participants. Finally, these findings is discussed by comparing with the findings of other studies related to the subject and a set of comments and evaluation is made. The universe of this study consists of the women who live in Malatya province. The sample consists of 701 women aged 20 years and older who were randomly selected from this universe. As a data collection tool,“Personal Information Form”,“The Scale of Attitudes Towards Physical Violence Against Women in Marriage”,“The Scale of Contents That Legitimizes The Physical Violence Against Women in Marriage”,“The Scale of Religious Coping Styles”and“OK- Religious Attitude Scale”is used in this study. The study was carried out by filling the questionnaire that consists of these scales by the sample group. At the result of the study, it was seen that there is a positive relationship between religiosity, positive religious coping and the attitudes towards domestic physical violence against women, legitimization domestic physical violence against women, at a significant level. In other words, it is found that there is a positive correlation between the religious lifestyle of participants, religiosity, positive religious coping strategies and approving physical violence against women in marriage, regarding as legitimate, which means the more the participants' religiosity and positive religious coping levels increase, the more the levels of approving physical violence against women in marriage and regarding as legitimate increase.