Öğretmen algılarına göre anadolu lisesi müdürlerinin etkili müdürlük davranışları
Effective managership behaviours of Anatolian high school principals according to perceptions of the teachers
- Tez No: 230919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVİNÇ PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin algılarına göre Anadolu Lisesi Müdürleri'nin etkili müdürlük davranışlarını gösterme sıklıklarının belirlenmesi ve öğretmenlerin bireysel özelliklerine göre, öğretmen algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı faklılıklar olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır.Genel tarama modeli ile çalışılan bu araştırmada, veri toplama aracı olarak, Dağlı (2000) tarafından geliştirilen ve iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Araştırma verileri, 2007-2008 öğretim yılında İstanbul İli Avrupa Yakası Anadolu Liselerinde görev yapan 1008 öğretmene uygulanan anketlerle elde edilmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak ?aritmetik ortalama?, ?standart sapma?, ?t-testi? ve ?tek yönlü varyans analizi? yöntemleri ile bilgisayarda SPSS 11.5 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, öğretmenlerin Anadolu Lisesi Müdürlerinin etkili müdürlük davranışlarını gösterme sıklığına ilişkin algıları ?çoğu zaman? olarak ortaya çıkmıştır. Cinsiyet, kıdem, okuldaki çalışma süresi, ödül durumu faktörlerine göre, öğretmen algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamış olup tüm bu öğretmenlerin algılarına göre müdürler etkili müdürlük davranışlarını ?çoğu zaman? yerine getirmektedir. Ancak hizmet içi eğitim alan ve almayan öğretmenlerin algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Hizmet içi eğitim alan öğretmenlerin algılarına göre müdürlerin etkili müdürlük davranışlarını gösterme sıklığı daha azdır.Okul müdürlerinin etkili müdürlük davranışlarını ?her zaman? gösterebilmeleri için uygun koşullar sağlanmalı, okul yöneticiliği politikaları yeniden gözden geçirilmeli, mevzuatta okul müdürlerinin etkili olabilmelerini sağlayacak değişiklikler yapılmalı, etkili müdürlük davranışlarını tanımlamada kullanılacak geçerli ölçütler belirlenmeli, ilgili eğitim gereksinimleri saptanmalı ve karşılanmalıdır. Okul müdürlerine yönelik olarak hizmet içi eğitim, kurs, seminer ve konferanslar düzenli aralıklarla uygulanmalı, bu programlarda etkili müdürlük ve öğretim liderliği ile ilgili konulara ağırlık verilmelidir. Müdürler sınıfları dersler esnasında bizzat ziyaret etmelidir. Okul müdürlerinin bürokratik iş yükleri azaltılmalı, bu sayede müdürler öğrenci ve öğretmenlere daha fazla zaman ayırabilmeli ve bunun sonucu olarak da öğretim etkinliklerinin eşgüdümü, yönetimi ve denetimini daha iyi yapabilir hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to identify the frequency of displaying Effective Managership Behaviours of Anatolian High School Principals according to perceptions of the teachers and to reveal whether there are statistically significant differences among perceptions of the teachers according to teachers? personal characteristics.In this study, the general-survey model was used. The questionnaire used as a means of collecting data was prepared by Dağlı (2000). This questionnaire includes two parts. The data of this research was collected through the questionnaires administered to 1008 teachers working in the Anatolian High Schools in the European side of Istanbul in the term of 2007-2008. The data obtained was analyzed via some statistical techniques such as ?arithmetic mean?, ?standard deviation?, ?t-test?? and ?one-way anova?? by using the computer code of SPSS 11.5.The main consequence of this research is that the perception of the teachers regarding the frequency of displaying Effective Managership Behaviours of Anatolian High School Principals is revealed as ?usually?. It is determined that there is no statistically significant difference among perceptions of the teachers according to the factors of sex, seniority, duration of service at school and rewarding occasions. However, it is determined that there exists statistically significant difference among perceptions of the teachers regarding in-service education factor.To obtain the frequency of displaying Effective Managership Behaviours of Anatolian High School Principals as ?always?, appropriate working conditions must be supplied, strategy on the related subjects must be reviewed, regulations and legislations must be improved, better measurement criteria must be determined, educational requirements must be fulfilled. Short courses, seminars, conferences etc. on the effective managership behaviours and educational leadership must be held. Principals must inspect the lectures and supervise the teachers. Bureaucratic responsibilities of the principals must be reduced so that they may spent more time for their students and teachers, consequently, their role in coordination, management and inspection of the education must be enhanced.