İstanbul ili resmi ilköğretim okullarında öğretmen performans yönetimi
The teacher performance management for the public primary schools in İstanbul
- Tez No: 230920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan resmi ilköğretim okulu öğretmen ve yöneticileri ile ilköğretim müfettişlerinin öğretmen performans yönetimi ölçütlerinin ilköğretim okullarında uygulanabilirliğini kabul etme ve bu ölçütlerin ilköğretim okullarında uygulanma derecesini kişisel değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamayı amaçlamaktadır.Genel tarama modeline göre yapılan araştırmanın çalışma evrenini, İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan 17430 öğretmen, 502 okul yöneticisi ve 110 müfettiş oluşturmaktadır. Örneklemini ise 222 okul yöneticisi, 392 öğretmen oluşturmuştur. Müfettişlerin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırmanın verilerini elde etmek için örneklemi oluşturan gruplara Aynur Bozkurt Bostancı tarafından geliştirilen ?Öğretmen Performans Yönetimi Ölçeği? uygulanmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak, frekans, aritmetik ortalama, t-testi, tek yönlü Anova testi (F testi), Tukey testi yöntemleri ile SPSS 10.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretmen performans yönetimi ölçütlerinin ilköğretim okullarında uygulanabilirliğini öğretmen, yönetici ve müfettişler ?tam? derecesinde kabul etmektedirler.Öğretmen ve yöneticilerin öğretmen performans yönetimi ölçütlerinin ilköğretim okullarında uygulanabilirliğini kabul etme dereceleri tüm boyutlarda anlamlı farklılık göstermiştir. Yönetici ve müfettişlerin kabul etme dereceleri performans geliştirme, performans değerlendirme ve performans yönetimi yapı ve kayıtları boyutlarında ve boyutların genel toplamında anlamlı farklılık göstermiştir. Müfettişler ile öğretmenlerin ise, benzer görüşlere sahip olduğu ve dolayısıyla da görüşleri arasında da anlamlı farklılıklar olmadığı belirlenmiştir.Öğretmen performans yönetimi ölçütlerinin ilköğretim okullarında uygulanma derecesine ilişkin öğretmen, yönetici ve müfettişler genel olarak ?orta? ve ?az? olarak görüş bildirmişlerdir.Performans hedef ve kriterlerini belirleme boyutunda tüm gruplar arasında anlamlı farklılık görülmüştür, buna karşın performans izleme boyutuna ilişkin olarak öğretmen ile yönetici ve müfettiş ile yönetici grupları arasında anlamlı farklılık gözlenmiştir. Performans geliştirme boyutunda tüm gruplarda anlamlı farklılık görülmüştür. Performans değerlendirme boyutu ise öğretmen ile yönetici ve müfettiş ile yönetici grupları arasında anlamlı farklılık göstermiştir. Performans değerlendirme sonuçlarını kullanma boyutunda da öğretmen ile yönetici ve müfettiş ile yönetici grupları arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Son olarak performans yönetimi yapı ve kayıtları boyutunda öğretmen ile yönetici ve müfettiş ile yönetici grupları arasında anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to accept the public primary school teachers, principals and primary school supervisors teachers performance management criteria?s being applied to primary schools in Istanbul, Anatolian side province and to determine whether the degree of practice at performance management criteria differentiate or not according to personal factors of the teachers, principals and supervisors of the public primary schools.The universe of the research, which is realized in the survey model, consists of 1743 teachers, 502 school principals, 110 supervisors working in İstanbul, Anatolian side. 222 school principals and 392 teachers have been included in the research sample. All the supervisors have been included in the research.The data for the study obtained via teacher performance management scale, developed by Aynur Bozkurt Bostancı. The collected data has been analyzed by means of a package program called SPSS 10.0 Frequency, mean, t-test, one-way variance test (ANOVA- F- test) and Tukey test were used to interpret the obtained data.According to the research results, implementation of performance management criteria?s has been accepted ?completely? by teachers, principals and supervisors.The acceptance level of using performance management criteria?s at primary schools, by the teachers and principals showed meaningful difference at all the dimensions. The supervisors? and principals? acceptance level for defining, performance development, performance evaluation and performance management structure and registry dimensions and also the sum of these dimensions showed meaningful difference. The supervisors and the teachers, though, stated similar ideas, so there was no meaningful difference between them.Teachers, principals and supervisors? response to the implementation degree of performance management criteria?s at schools was generally ?moderate? and ?little?.All the groups showed meaningful difference at the dimension of defining performance goals and criteria, whereas for performance monitoring dimension , it showed meaningful difference between teachers and principals groups and between supervisors and principals groups. Performance development dimension differed among all the three groups, whereas the dimension of performance evaluation showed meaningful difference between teachers and principals groups and between supervisors and principals groups. The dimension of using performance evaluation results showed meaningful difference between teachers and principals groups and between supervisors and principals groups, too. Lastly, performance management structure and registry dimension showed meaningful difference between teachers and principals groups and between supervisors and principals groups.