Muzaffer İzgü'nün 'Anneannemin Akıl Almaz Maceraları' serisindeki 'aile' kavramının çocuk gelişimi açısından değerlendirilmesi
The evaluations of Muzaffer İzgü's serial named 'The Unbelieveble Adventures Of My Grandmother' from the side of 'family' concept in terms of child development
  1. Tez No: 230939
  2. Yazar: YASEMİN KOŞKUNLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocuk edebiyatı, ülkemizde özellikle Cumhuriyet döneminde büyük gelişme göstermiştir. Öncelikle ?çocuk?, ?birey? olarak düşünülmüş ve eserler çocukların ilgi, hayal gücü ve seviyesine göre hazırlanmaya başlamıştır. Bu dönemde çıkan pek çok eser klasikleşmiş, yazarları da bu alanda kendilerini kanıtlamışlardır. Edebiyat yaşamına öykü türüyle başlayan Muzaffer İzgü de bu yazarlardandır. Önceleri kara mizah tarzında eserler veren yazar, sonraları çocuk edebiyatına yönelmiştir. Çocukları güldürürken eğitmeyi amaçlayan İzgü'nün eserlerinde, çocuklara kültürel değerlerimizle birlikte sevgi, paylaşma, fedakârlık gibi evrensel değerler de verilmeye çalışılır.İzgü'nün eserlerinde ?aile? ve ?çocuk? kavramları ön plandadır. İzgü, eserlerinde yer verdiği aile örnekleri ile hayatı yansıtmaya ve çocuklara çeşitli değerler kazandırmaya çalışır. Anneannemin Akıl Almaz Maceraları dizisindeki öykülerde de ?aile? ön plana çıkmaktadır. Bir Türk ailesinin yaşamının anlatıldığı öykülerde kişilerin ve yaşanan olayların gerçeğe yakın oldukları görülmektedir. Öykülerde Türk insanının gelenek ve göreneklerine, kültürel miras ögelerine de yer verilmektedir. Aile bireylerinin birbirlerine saygı, sevgi ve anlayışla yaklaştıkları seride, iletilerin birçoğu aynı zamanda büyüklere de yöneliktir.Bu çalışmanın temel amacı; Muzaffer İzgü'nün ?Anneannemin Akıl Almaz Maceraları? serisinde ?aile? kavramının ele alışını, seride yer alan aile yoluyla verdiği iletileri ve bunların çocuk gelişimine etkilerini ortaya koymaktır.Nitel bir çalışma olan bu araştırma için önce literatür taraması yapılmış ve araştırmanın evrenini oluşturan 19 kitaptaki 78 öykü incelenmiştir. Öykülerde yer alan olaylar ve aile bireylerinin ilişkileri, verilen iletiler göz önünde tutulmuş ve aile kavramının nasıl işlendiği, iletilerin çocukları nasıl etkileyebileceği belirlenmeye çalışılmıştır. Ardından çeşitli sonuçlara ulaşılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Child literature in our country had shown a big progress in the Republic Period. Firstly, ?child? had thought as a ?person? and the books were prepared according to interests, imagination and level of children.M.İzgü , firstly wrote in black humor style, then he had tented to child literature and he?s aimed to laugh children. In his books, some values like love, sharing and self-sacrifice are given with our culturel values.?Family? and ?child? concepts are important in his books. İzgü tries to reflect the real life and tries to give some values to children by the family concept. In ?The Unbeliveable Adventures of My Grandmother? series,?family? is important. In the stories a Turkish family is told and the people and the events are similar to real life. The traditions and cultural legacy of Turkish people are given. Family members are close to each other and the messages in the series, are both for children and parents.The basic aims of this research are; exhibiting how İzgü deals with the ?family? concept, messages he gives in the series and the effects of the messages to child development. First of all, the literature and 78 stories in the series have been investigated for this qualitative research. The events and family relationships have been considered and the ?family? concept in the series and it?s effects on children have been determined. Finally, some consequences have been got and some suggestions have been given.