A comparative postcolonial discourse in The God of Small Things By A. Roy and Things Fall Apart By C. Achebe and its incorporation in elt multicultural literature curriculum
Sömürgecilik sonrası söylem bağlamında A. Roy?un Küçük Şeylerin Tanrısı ve C. Achebe?nin Ruhum Yeniden Doğacak adlı eserlerinin karşılaştırılması ve bunun ingilizce öğretmenliği bölümü çokkültürlü edebiyat müfredatına konulması
  1. Tez No: 230988
  2. Yazar: BEHBOOD MOHAMMADZADEHKHOSHMAHR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada Arundhati Roy'ın Küçük Şeylerin Tanrısı ve Chinua Achebe'nin Ruhum Yeniden Doğacak adlı eserlerine yansıyan sömürgecilik sonrası (postkolonyal) Hindistan ve Nijerya'da kültürlerarası oluşumlar, sömürgecilik mirası ve sömürgecilik sonrasındaki dil incelenmektedir. Roy ve Achebe'nin dolaylı ve dolaysız bir şekilde ileri sürdükleri kültürlerarası oluşumlar, sömürgecilik mirası ve sömürgecilik sonrasında oluşan dil, karakterlerin yaşamlarını etkileyerek; postkolonyal söylem bağlamında roman karakterlerinin melez kimliklerinin oluşumu üzerinde durulacaktır. Bu çalışmanın esas hedefi sömürgecilik sonrası söylem bağlamında, adı anılan iki farklı eserde her yazar tarafından seçilen farklı yöntemler sonucu ileri sürülen sömürge halkının gelişimi ve her yazarın sömürgecilik politikası sonucu meydana gelen değişimlere tepkilerini irdelemektir.Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü her metni özetleyerek bu metinlerde kültürlerarsı oluşumlar, sömürgecilik mirası ve sömürge sonrası dili irdelemektedir. Ayrıca, bu bölümde kişisel ve toplumsal kimliklerin oluşumu sürecinin Hindistan ve Nijerya sömürgecilik sonrası yazınında nasıl ortaya çıktığı incelenmektedir. Birinci bölüm sömürgecilik sonrası teorisini ve edebiyatta yansımalarını ele alarak postkolonyal çalışmaları ilgilendiren esas konulardan dört tanesi, örneğin güç ilişkileri, temsil ve direnme, melezlilik ve kültürel oluşumlar ve dil üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde seçilen yazarların yaşamı ve eserleri incelenerek, üçüncü ve dördüncü bölüm de ise Küçük Şeylerin Tanrısı ve Ruhum Yeniden Doğacak adlı eserlerin üzerine bir metin incelemesi yaparak iki eserde yerel halkla sömürgecilerin arasındaki karşılıklı ilişki ve geleneksel ve modern oluşumlar arasındaki mücadele ele alınmaktadır. Beşinci bölümde incelenen metinlerin İngilizce Öğretmenliği Bölümleri müfredatında konulma gereksinimleri ve yolları incelenmektedir. Sonuç bölümünde çalışmanın tümü gözden geçirilerek sömürgecilik süreci sonucu meydana gelen kültürel ve dil melezliği incelenen bu iki metinde karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the transcultural forms, the colonial heritage, and language in the postcolonial India and Nigeria depicted in Arundhati Roy?s The God of Small Things and Chinua Achebe?s Things Fall Apart. Roy?s and Achebe?s portrayal of the covert and overt ways on transcultural forms, colonial heritage, and language and their impact on the characters? lives will be a major focus in constituting a hybrid identity in postcolonial discourse. This study aims to do a postcolonial discourse on these two different texts in order to find the different methods chosen by each author in his or her representations of the space in which the colonial subject develops and his or her reaction to the changes brought by colonization.The dissertation consists of seven main parts. The introduction overviews the world of each text in terms of the transcultural forms, the colonial heritage, and language. The first chapter examines postcolonial theory and its reflection in literature. The second chapter looks at the life and works of the two selected authors. The third and forth chapters consists of a textual analysis of selected novels which will be an analysis of the interaction between indigenous people and their colonizers as well as the struggle between tradition and modernity. The fifth chapter explores the need and the ways of incorporating postcolonial texts in the curriculum of ELT Departments. The conclusion compares and overviews the process of colonization portrayed in the two texts resulting in cultural and linguistic hybridization.