Maarif Vekaleti'nin kuruluşu ve çalışmaları (1920-1940)
  1. Tez No: 26789
  2. Yazar: BANU AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Maarif Vekâleti, 2 Mayıs 1920' de kurulduğu sırada henüz İstanbul'daki Maarif Nezareti kapanmamıştı.Bu nedenle Maarif Vekâleti, ilkönce Anadolu eğitimini kendine bağlayabilmek için uğraşmıştır. Vekâlet,Maarif Nezareti kapandıktan sonra da eğitimi tüm sorunları ile devr almıştır. Maarif Vekâleti, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz koşullara rağmen hem mevcut eğitim kurumlarını yönetmiş, hem de çağdaş eğitimin temellerini atmıştır. Özellikle İsmail SAFA, Hamdulah SUPHİ, Mustafa NECATİ, Reşit GALİP, Saffet ARIKAN, Hasan Ali YÜCEL gibi değerli Maarif Vekillerinin de çalışmaları ile eğitimde büyük gelişmeler sağlanmıştır. 1923-1924 öğretim yılında Türkiye'de 4894 ilkokul, 72 ortaokul, 23 lise varken, 1939-1940 öğretim yılında ilkokul sayısı 9840'a, ortaokul sayısı 234'e, lise sayısı ise 80'e çıkmıştır. Okul sayısı ile birlikte öğretmen ve öğrenci sayısında da artışlar görülmüştür. Vekâlet sadece okul sayısı arttırmakla kalmamış, yaptığı program değişiklikleri ile okullarda verilen eğitimin kalitesini de arttırmıştır. Aynı şekilde öğretmen sayısı artarken, öğretmenlerin mesleki bilgilerinin çoğaltılmasına da önem verilmiş, bu yolda da çalışmalar yapılmıştır. Eğitimde bu gelişmeler görülürken Maarif Vekâleti' nin teşkilâtı da buna bağlı olarak genişlemiştir. 1926'da kabul edilen“Maarif Teşkilâtı'na Dair Kanun”ile de Maarif teşkilâtına bir düzenleme getirilmiştir. İşte bu çalışma ile Maarif Vekâleti' nin kuruluşu ve çalışmaları, karşılaşılan sorunlar ve eğitimde görülen gelişmeler incelenmektedir. Giriş flölümü'nde: Osmanlı Döneminin eğitimi kısaca özetlendikten sonra Maarif Nezareti'nin kurulması ve Maarif Nezareti'nden Maarif Vekâleti'ne geçiş süreci üzerinde durulmuştur.Birinci Bölümde: Maarif Vekâleti' nin kuruluşu sırasında ülkenin mevcut eğitim kurumlarının ve öğretmenlerin durumu ve Vekâletin karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölümde: 1923-1930 yıllan arasında, Üçüncü Bölümde ise. 1930-1940 yıllan arasında ilk, orta, yüksek ve mesleki öğretim kurumlarında ve öğretmenlerin durumlarında görülen gelişmeler incelenmiştir. Dördüncü Bölümde : Maarif Vekâleti'nin Teşkilatı'nda görülen gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ministry of Educatioryi was established on May 2nd 1920, when the administration of education in Istanbul hadnt been closed yet. Therefore Ministry of education was trying to reconcile itself with Anatolian education firstly. Ministry took over the education with its all problems,after administration of education had been closed. Despite of all the negative conditions, Education of Ministry governed the existing institutions of education and laid the foundation of modern education, especially Ismail Safa, Hamdullah Suphi, Mustafa Necati, Reşit Galip, Saffet Ankan, Hasan Ali Yücel helped the developments of education. Whereas the number of primary schools was 4894 and of the secondary schools was 72 and of the high school was 23 in the 1923-1924 school year, the number of primary schools mount to 9840, and of secondary schools mount to 2340, and of the high school mount to 80. Besides the increasing of the number of schools, it was seen that there was increases on the number of teachers and students. Ministry didn't only increase the number of schools, but also increased the quality of education given in the schools, by changing the curriculum. The increasing of the teaching professional knowledge was taken into account, like the increasing of the number of the teachers, and there was some studies about this subject. When these progresses were seen in the education, the ministry of education was enlarged, by the means of these progresses.ÖZET Maarif Vekâleti, 2 Mayıs 1920' de kurulduğu sırada henüz İstanbul'daki Maarif Nezareti kapanmamıştı.Bu nedenle Maarif Vekâleti, ilkönce Anadolu eğitimini kendine bağlayabilmek için uğraşmıştır. Vekâlet,Maarif Nezareti kapandıktan sonra da eğitimi tüm sorunları ile devr almıştır. Maarif Vekâleti, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz koşullara rağmen hem mevcut eğitim kurumlarını yönetmiş, hem de çağdaş eğitimin temellerini atmıştır. Özellikle İsmail SAFA, Hamdulah SUPHİ, Mustafa NECATİ, Reşit GALİP, Saffet ARIKAN, Hasan Ali YÜCEL gibi değerli Maarif Vekillerinin de çalışmaları ile eğitimde büyük gelişmeler sağlanmıştır. 1923-1924 öğretim yılında Türkiye'de 4894 ilkokul, 72 ortaokul, 23 lise varken, 1939-1940 öğretim yılında ilkokul sayısı 9840'a, ortaokul sayısı 234'e, lise sayısı ise 80'e çıkmıştır. Okul sayısı ile birlikte öğretmen ve öğrenci sayısında da artışlar görülmüştür. Vekâlet sadece okul sayısmı arttırmakla kalmamış, yaptığı program değişiklikleri ile okullarda verilen eğitimin kalitesini de arttırmıştır. Aynı şekilde öğretmen sayısı artarken, öğretmenlerin mesleki bilgilerinin çoğaltılmasına da önem verilmiş, bu yolda da çalışmalar yapılmıştır. Eğitimde bu gelişmeler görülürken Maarif Vekâleti' nin teşkilâtı da buna bağlı olarak genişlemiştir. 1926'da kabul edilen“Maarif Teşkilâtı'na Dair Kanun”ile de Maarif teşkilâtına bir düzenleme getirilmiştir. İşte bu çalışma ile Maarif Vekâleti' nin kuruluşu ve çalışmaları, karşılaşılan sorunlar ve eğitimde görülen gelişmeler incelenmektedir. Giriş flölümü'nde: Osmanlı Döneminin eğitimi kısaca özetlendikten sonra Maarif Nezareti'nin kurulması ve Maarif Nezareti'nden Maarif Vekâleti'ne geçiş süreci üzerinde durulmuştur.