3 kasım 2002 genel seçimlerinde DSP,MHP,ANAP,CHP ve GP'nin seçim kampanyalarında kullandığı gazete reklamlarının incelenmesi
Researching political advertisement of ANAP, DSP, MHP, CHP and GP in 3 october 2002 general election
  1. Tez No: 231039
  2. Yazar: KAMURAN GÜLARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, seçim kampanyalarında önemli bir yere sahip olan siyasal reklamların Türkiye'deki tarihsel gelişimi ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın kapsamında, 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri'nde ANAP, MHP, CHP, DSP ve GP'nin 1?26 Ekim tarihleri arasında Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet ve Türkiye Gazeteleri'nde kullanılan siyasi reklamları incelenmektedir.Çalışmada siyasal partiler, seçim kampanyaları ve Türkiye'deki siyasal reklamcılığın gelişimi doğrultusunda, 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri'nde ANAP, MHP, CHP, DSP ve GP'nin kullandığı gazete reklamlardaki stratejiler ve seçmen kitlesine ulaştırmak istedikleri mesajlar belirlenerek, siyasal partiler arasındaki farkların ortaya konması amaçlanmaktadır.Çalışmanın sonucunda reklam kampanyalarında ANAP'ın yüzde 45, CHP'nin yüzde 50, GP'nin yüzde 62,5 oranında negatif reklamlar, DSP'nin yüzde 100, MHP'nin ise yüzde 72 oranında pozitif reklamlar kullanmayı tercih ettiği görülmektedir. Diğer yandan daha fazla seçmen kitlesinin kendilerine oy vermeleri konusunda ikna edebilmek için ANAP, CHP ve GP, reklamlarında ideolojik söylemler kullanmazken, DSP'nin yüzde 76 ve MHP'nin ise yüzde 30 oranında partinin kimliğini oluşturan değerler üzerinden seçmen kitlesine mesaj gönderdiği anlaşılmaktadır.ANAP'ın reklamlarının yüzde 15'inde, CHP'nin yüzde 46'sında AKP'yi hedef aldığı sonucuna ulaşılmaktadır. DSP reklamlarında rakip partilerin hedeflendiği bir strateji üzerine kurmazken, MHP'nin yüzde 29 oranında rakip partileri eleştirdiği ortaya çıkmaktadır. GP'nin ise reklamlarında yüzde 64'ünde önceki iktidar partilerini hedeflediği belirlenmektedir.Tezi Hazırlayan: Kamuran GülarslanTez Danışmanı: Prof.Dr.Füsun AlverTez Kabul Tarihi ve No: 25/06/2008?2008/18Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Hülya Yengin, Prof. Dr. Füsun Alver, Doç. Dr. Mete Çamdereli
Özet (Çeviri)
İn this study, political advertisement usage in Turkish General Elections and progress of political advertisement in Turkey are taking with their historical sides.This study?s scope contains 116 advertisement of political parties which ANAP, CHP, DSP, MHP, GP, from the newspapers Hurriyet, Sabah, Türkiye, Cumhuriyet between 1 st of October to 26th of October. Aim of this thesis is; studying political advertisements progress in Turkey and determine differences of political parties by strategies and using mass media of political advertisements which are used election campaign in 2002.As a result, DSP reflect it?s identity of ideology % 76 and MHP reflect it?s identity of ideology % 30 in their advertisements. Otherside ANAP?s advertisements % 45, CHP %50, GP %62,5, MHP %28 carried negative messages which were using in 3rd of November 2002 Turkish General Election.Tezi Hazırlayan: Kamuran GülarslanTez Danışmanı: Prof.Dr.Füsun AlverTez Kabul Tarihi ve No: 25/06/2008?2008/18Jüri Üyeleri: Prof.Dr. Hülya Yengin, Prof.Dr. Füsun Alver, Doç.Dr.Mete Çamdereli