Risk toplumunda turizm ve kimlik oluşturma süreci: Türkiye örneğinin ulusal ve yabancı basın yansımaları
Tourism and the process of creating its corporate identity in risk society: The national and foreign press reflections of Turkey sample
  1. Tez No: 231050
  2. Yazar: FİLİZ KAVAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE YETKİN CILIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, İletişim Bilimleri, Public Relations, Tourism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında Ulusal ve Yabancı yazılı basındaki gazetelerde Türkiye turizmi ile ilgili 2005 ve 2006 yıllarında çıkan haberlerin içerik analizleri yapılarak, Türkiye'nin kurumsal kimliği incelenmiştir. Ulusal basın olarak Hürriyet ve Sabah gazeteleri, yabancı basın olarak da Türkiye'nin iki büyük turizm pazarını oluşturan İngiltere'deki Times ve Rusya'daki Komsolomoskaya Pravda gazeteleri örneklem seçilmiştir. Türkiye turizminin küreselleşme sürecinde kurumsallığının nasıl etkilendiği ?iletişim kuramlarının? ışığı altında ve ?risk toplumu? faktörü açısından değerlendirilmiştir.Günümüzde artık küresel bir sorun haline gelen birtakım riskler (terör, salgın hastalıklar, küresel ısınma vb.), kitle iletişim araçlarının yaygın kullanımı ile birlikte küresel bir düzlemde algılanmaktadır. İnceleme konusunun oluşturan İngiltere ve Rusya basını toplumu bilgilendirme adına Türkiye ve turizmi ile ilgili haberlerde risk oluşturan faktörlere ulusal basının aksine daha geniş yer verip, gündem oluştururken, yeterince güçlü bir ?Turizm Kurumsal Kimliğine? sahip olmayan Türkiye'nin bu toplumlarda (özellikle İngiltere) risk algılatmasının yüksek olmasına sebep olmuş ve bunun sonucunda turist sayısında azalma yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the corporate identity of Turkey was investigated by analyzing the contents of the news issued in the years 2005 and 2006 related to tourism in Turkey in the newspapers of the national and foreign written press. The newspapers ?Sabah? and ?Hurriyet? were chosen as the samples of the national press and ?the Times in England and ?Komsolomoskaya Pravda? in Russia, both of which share the two biggest tourism market of Turkey as the foreign press. How the corporateization gets affected in the globalization process of tourism in Turkey was evaluated under the light of ?communication theories? and in terms of ?risk society? factor.England and Russian press which constituted the subject of the study paid more attention to the factors creating risk in the news related to Turkey and tourism than the national press and made an agenda. This caused high levels of risk perception in these societies (particularly in England) for Turkey, which does not have a strong ?Tourism Corporate Identity? and thus, there was a decrease in the number of tourists.