Görsel basın işletmelerinde örgütleme fonksiyonu:Yapılar ve sorunlar üzerine bir araştırma
Organizational structure functions on visual media business: A study on structures and problems
- Tez No: 231077
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ASUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Görsel Basın işletmelerinin örgütleme yapılarını ve sorunlarını tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma, teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk kısmı, basın işletmeciliği kavramına giriş ile ilgili ve basın işletmelerinde örgütleme fonksiyonu ve sorunlarıyla ilgili iki teorik bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; basın işletmeciliği ile ilgili temel kavramlar, basın işletmeciliğinin tarihsel gelişim süreci, basın işletmelerini diğer işletmelerden ayıran temel özellikler ve bir hizmet ve çokuluslu işletme olarak basın işletmeciliği konuları incelenmiştir. İkinci bölümde; örgütleme kavramı, basın işletmelerinde örgütleme fonksiyonunun yeri ve önemi, örgüt kuramlarının tarihi gelişim süreci, örgüt kuramlarının basın işletmelerine etkileri, örgüt yapısını belirleyen temel unsurlar, örgütleme sorunları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde; anket yöntemiyle Türkiye'deki televizyon işletmelerinin örgüt yapıları ve örgütleme sorunları tespit edilmiştir.Anket çalışması sonucunda elde edilen bulgulara göre; görsel basın işletmelerinin örgüt yapılarını belirlerken etkinlik ve verimlilik odaklı oldukları, değişimi dikkate alan analizci stratejiyi benimsedikleri, iş yapısı olarak bölünebilirlik ve tekrarlanabilirliğin düşük olduğu, yetki devrinin ve belirsizlikten kaçınmanın yüksek olduğu, matriks ve simetrik yapıların kullanıldığı, formalleşme ve âdemi-merkezileşme derecesinin yüksek olduğu, kontrol alanının normal sınırlar arasında olduğu ve ilişki odaklı iletişim sistemi kullandıkları görülmektedir. Ayrıca, örgütleme sorunlarıyla ilgili olarak, örgüt şemasının yazılı olarak bulunmasında ve birimler arasındaki bilgi alış verişi ile ilişkilerin yazılı olarak yürütülmesinde yerel televizyonların sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir.Araştırma, Türkiye'deki görsel basın işletmelerinin örgüt yapılarını ve sorunlarını ortaya koyması açısından basın sektörüne önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study accomplishes for the purpose of determining organizational structures and problems on visual media business. In this study, there are two main parts: theory and application. The first two sections consist of theoretical framework related to topic. In the first section; introduction to media management, historical trends in media development, differentiate media industries from other types of business and media management as a service and transnational corporations are examinated. In the second section; definiations about organization structure, the importance and places media organizational structure, historical trends in organizational theory and effect on media corporations, the basic components to determine organizational structures and problems are examinated. In the third section; organizational structure and structure problems on Turkish television corporations are examined by using questionnaire method.In the result of the study, it is found out that, the organizational structure of visual media corporations focus on effectiveness and efficiency, analyzer with innovation; task designs are knotty (divisibility and repetitiveness are low); preference for delegation and uncertainty avodance are high; organizational configurations are matrix and symmetric; formalization and decentralization are high; span of controls are normal and information systems are relationship-driven. Besides, it can be said that local media corporations have organizational structure problems about organizational scheme and knowledge transfer to among units.This study makes a contribution to media sector to find out that organizational structure and problems on Turkish media corporations