Kamu kurum ve kuruluşlarında içsel motivasyon düzeyinin iş tatminine etkileri üzerine bir araştırma: Örnek olay Radyo ve Televizyon Üst Kurulu
A research on the effects of intrinsic motivation level in public organizations and institutions to job satisfaction: Model event Radio and Television Supreme Council
- Tez No: 231083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Halkla ilişkiler disiplininin bir amacı da iç halkla ilişkiler olarak adlandırılan şekliyle iş görenlerin motivasyonunu sağlayacak bir takım çabaları ortaya koymaktır. Böylece örgütsel amaçlara ulaşırken insan kaynağını en iyi biçimde değerlendirmek ve verimliliği artırmak halkla ilişkiler disiplininin iç hedef kitleyi odak noktasına alan bir amacı olarak karşımıza çıkmaktadır.Verimlilik ve iş doyumu noktasında insan kaynağının motivasyonunun sağlanması son derece önem arz etmektedir. Dışsal motive ediciler ya da ödüllerin performansı artırdığı fakat iş doyumunu, işe bağlılığı ve verimliliği artırmadığı artık bilinen bir gerçektir. Buna karşın içsel motive edicilerin ya da içsel ödüllerin verimliliği ve iş doyumunu sağladığı işgöreni işe bağlı kıldığı bilinmektedir. Ayrıca dışsal motive edicilerin kamu kaynaklarının sınırlı olduğu gerçeği göz önünde tutularak tek başına işgörenin motivasyonunu sağlamak konusunda yetersiz olacağı da ayrı bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.Araştırma, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu çalışanlarının içsel motivasyonu ile iş tatmini arasında son derece anlamlı bir ilişki olduğunu ve içsel motivasyon değişkenlerinin iş tatmininde meydana gelen değişikliğin yaklaşık % 50'sini açıkladığı sonuçlarına ulaşmıştır. Bu yönüyle araştırmanın, kaynakları kıt olan kamu kurum ve kuruluşlarında işgörenlerin içsel motivasyonunu ortaya çıkararak onları daha verimli ve iş doyumuna ulaşmış bireyler haline getirmesi bakımından projeksiyon oluşturması beklenmektedir.Araştırmada motivasyon olgusu öncelikle ele alınmış daha sonra iş tatmini olgusu irdelenmiştir. İçsel motivasyon ve iş tatmini konusuna ışık tutan araştırmalara yer verilerek Radyo ve Televizyon Üst Kurulu çalışanlarına yönelik bir alan araştırması ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
An aim of public relations is to expose some efforts providing employee?s motivation in the form of inner public relations (PR) in this way, while appreciating the organizational aims, to evaluate the human being in the best way and to increase the productivity is on aim which places the center interior object mass of the discipline of public relations.İn the point of productivity and job satisfaction, to provide the motivation of human resources is extremely important. İt is a general fact that external motivators or prizes increase the performance but not the job satisfaction, productivity and dependence to job. However, it is known that intrinsic motivators or internal prizes provide the productivity and job satisfaction and increases dependence of employee to job. İn addition, as taking into consideration the fact that public resources are limited, external motivators are insufficient in the subject of providing employee?s motivation.This resarch concluded that there is an extremely meaningful relation between internal motivation of radio and television supreme council empoyees and job satisfaction and variables of intrinsic motivation explain approximately % 50 of chance in job satisfaction. İn this way the research is expected to create a projection for growing individuals more productive and achived job satisfaction as emerging the intrinsic motivation of employees in public organization and institutions which have limited sourcesİn the research, motivation phenomena is scrutinized. A field research is produced for radio and television supreme council employees as giving studies in the subject of intrinsic motivation and job satisfaction.