Konaklama işletmelerinde mevsimselliğe yönelik pazarlama stratejileri ve bir uygulama
Marketing strategies against seasonality for accomodation establishments and an application
  1. Tez No: 231095
  2. Yazar: ŞEVKİ ULAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR NAKİP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tezde konaklama işletmelerinde mevsimsellik konusu incelenmiştir. Çalışma teori ve uygulama olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde konuyla ilgili teorik bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde mevsimsellik sorunu, mevsimselliğin nedenleri ve sonuçları açıklanmış, daha sonra da mevsimselliğe yönelik uygulanabilecek pazarlama stratejileri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde ise, konuyla ilgili bir uygulama ve sonuçları yer almaktadır. Bu bölümde, uygulanan anket çalışması ile Türkiye'deki konaklama işletmeleri yöneticilerinin mevsimsellik ile ilgili değerlendirmeleri incelenmiştir. Tüm konaklama işletmelerine anket gönderilmiştir. Anket çalışması sonucunda, konaklama işletmesi yöneticilerinin mevsimselliği önemli bir sorun olarak değerlendirdikleri ve mevsimselliğe yönelik çeşitli pazarlama stratejiler uyguladıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca yöneticilerin değerlendirmelerinin konaklama işletmelerinin çeşitli örgüt özellikleri açısından farklı olduğu da tespit edilmiştir.Tez, konaklama işletmelerinde mevsimsellik ile ilgili çalışmalara katkı sağlamaktadır. Sonuçları, konaklama işletmelerinin mevsimselliğe yönelik pazarlama stratejilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the seasonality for the accomodation establishments. This thesis consists of two parts: theoretical and empirical. The first section reviews the current literature related to the topic. The seasonality issue, its causes and impacts are examined, in the first section of the study, and then applicable marketing strategies against seasonality are also discussed.The second section consists of empirical data and findings. In this part, evaluations of accomodation establishments? managers related to the seasonality are examined by applying statistical techniques to the data collected with the use of the questionnaire data collection technique. Questionnaire sent to all accomodation establishments. As the result of the study reveals managers of the accomodation establishments evaluate the seasonality issue as a great problem and apply marketing strategies against it. Besides, it is determined that evaluations of managers differ in terms of organizational characteristics of accomodation establishments.The thesis makes a contribution to the further studies in the area of seasonality for the accomodation establishments. It concludes the marketing strategies of the Turkish accomodation establishments against the seasonality.