50 yaş üzeri bireylerde egzesrsiz eğitiminin fiziksel uygunluk ve lipid metabolizması üzerine etkileri
Influences of exercises training on physical fitness and lipid metabolism in 50 years and older persons
- Tez No: 70599
- Danışmanlar: PROF. DR. SİRANUŞ KOKİNO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; 50 yaş üzerindeki bireylerde egzersiz eğitiminin, fiziksel uygunluk parametreleri (kas kuvveti, denge, esneklik, vücut kompozisyonu, güç, çeviklik ve kassal endurans) ile, serum lipid, lipoproteinler (trigliserit, total kolesterol, low density lipoprotein [LDL], high density lipoprotein [HDL]) ve açlık kan şekeri üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Rastgele seçilen 30 gönüllü, 4 hafta boyunca, haftada 4-5 gün, 30-45 dakika aerobik ve kalistenik egzersizleri içeren bir programı takip ettiler. Çalışma kapsamındaki parametreler, tüm deneklerde eğitim öncesi ve sonrası ölçüldü. Axillar, xiphoid ve subcostal göğüs bölgelerinin hareketliliği, göğüs çevre ölçümü ile; Her iki extremitenin omuz abduktörleri ve extansorleri, kalça abduktörleri ve extansorleri, m. quadriceps femoris, hamistring grubu kasları ile m. rectus abdominus kasının kuvveti, manuel kas testi ile; Vücut kompozisyonu, vücut kütle endeksi ile; Denge, stork-stand test ile; Esneklik, sit-and-reach test, kol hareket testi, shober endeksi ve baş duvar mesafesi endeksi ile; Kassal endurans, sitting-tuck ve çömelme testleri ile; Güç, vertikal sıçrama ile; Çeviklik, side-step test ile; Kardiovasküler endurans, 2 dakika merdiven testi ile ölçüldü. Sonuçların anlamlüığı, istatistiksel olarak araştırıldı. Eğitim öncesi ve sonrası yapılan ölçümlerde, xiphoid bölge, sağ taraf omuz extansorleri ve M. Quadriceps femoris, sol taraf omuz abduktörleri, kardiovasküler enduransa ait diastolik kan basıncı, biyokimyasal parametrelerden total kolesterol, HDL ve LDL de, istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilemedi. Fakat, diğer tüm testlerde anlamlı kazançlar elde edildi. Bu sonuçlar göstermiştirki; aerobik ve kalistenik egzersizleri kapsayan 4 haftalık eğitim programı ile tüm fiziksel uygunluk parametrelerinde, anlamlı ilerlemeler elde edilebilir. Lipid profilinde de, olumlu ilerlemeler sağlanabilir. Fakat bu eğitim programı, kolesterol ve lipoproteinlerde belirgin iyileşmeler elde etmede yetersizdir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate the influences of the exercise training program on physical fitness parameters (muscle strength, balance, flexibility, body composition, power [explosive strength], body agility, muscular endurans), on serum lipid and lipoproteins (triglycerides, total cholesterol, low-density lipoprotein [LDL], high-density lipoprotein [HDL]) and hungry blood glucose levels in 50 years and older persons. Randomly selected 30 voluteers (Ss) followed the training program which consist of aerobic and calisthenic exercises, at least 4-5 days per week with 30-45 minutes duration for weeks. Parameters included in the investigation were measured for all Ss, before and after training. Mobility of axillar, xiphoid and subcostal thoracal areas were assesed by circumferential measurement. Strength of, abductores and extansores which belong to shoulder and hip, m. quadriceps femorises and group of hamistring muscles at both extremite and additionaly m. rectus abdominus muscle were measured by manuel muscle testing. Body coinposition, by body mass index; Balance, by stork stand test; Flexibility, by sit and reach test, arm movement test, shober index and head-wall distance; Muscular endurance, by sitting tuck, squat test; Power, by vertical jump; Body agility, by side step test; Cardiovascular endurance, by steps (ladder) test of two minutes were measured and statistically evaluated. There was no significant difference among the results of xiphoid area measurement, strength of right shoulder extansores, knee extansores, left shoulder abductores, diastolic blood pressure, total cholesterol, HDL, LDL of pre and post training programs. The other prameters are significantly improved. These results indicate that significant improvements in almost all of physical fitness parameters can be obtained with the training program which consists of aerobic and calisthenic exercises of 4 weeks. Also the positive improvements could be provided in lipid, profile. But this training program is ^sufficient to get significant differences on cholesterol and lipoproteins. V