Kalistenik çalışmaların orta yaşlı sedanter bayanların fizyolojik ve fiziksel parametreleri üzerine etkisi
The Effect of calistenic exercises related to some physiological and physical parametres on the middle-aged sedentary women
- Tez No: 69165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
-59- OZET Fiziksel egzersizin, orta yaşlı sedanter bayanların vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, istirahat nabzı, kan basınçları, esneklik, dayanıklılık ve kuvvetleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmaya 30 sağlıklı gönüllü orta yaşlı ev hanımı iştirak etmiştir. Denekler iki gruba ayrılarak, deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur, (n = 1 5 x 2) Deneklerin fizyolojik ve fiziksel parametrelerine ait ölçümler antrenman programından 1 hafta önce ve bitiminden 1 hafta sonra yapılmıştır. Deney grubu çalışmalara 12 hafta, haftada 3 gün katılmışlardır. İstatistiksel analizler, aritmetik ortalama (x), standart sapma (SD), maksimum ve minimum değerler, standart hata (SH) ve yüzdelik değişmeler hesaplanmıştır. Deneklerin ön ve son testleri arasındaki mukayesesinde, denek ve kontrol gruplarının mukayesesinde aritmetik ortalamalar arası farka ait T testi uygulanmıştır.(Bayımlı ve bağımsız gruplarda) Çalışma sonucunda deney grubunda vücut ağırlığı vücut yağ yüzdesi, istirahat nabzı, sistolik ve diastolik kan basınçlarında anlamlı azalma, kuvvet, esneklik ve dayanıklılığında anlamlı artışlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-60- ABSTRACT In order to inveshigate the effect of physical exercises on the body weight, body fad percentage, resting pulse, blood pressure, flaxibility, endurance and power of middle-aged sedanter women, 30 healthy middle-aged voluntering hause wives were chosen. The subjects were divided in to two groups: experimental and control groups (n:15x2) The physiological and physical parametres of the subjects were measured 1 week before and 1 week after the training program. The experimentel group attended the program 12 weeks, 3 days a week. Statistical analysis, arithmetical means (X ) standard deviation (SD), maximum and minimum values, standard error and percentage maditications are colculated. During the comparison of the subjectspre and post-test and the comparison of the experimental and control group members. Arithmetic means, the T-test has bean used. At the end of the study, a significant decrease in the x perimental group- members body weight, body tat percentage, resting pulse and sistahc and diastalic bload pressure and a significant increase in power, flexibility and endurance was seen.