Dağıstan Tabasaran bölgesindeki ergenlerin dini tutum ve davranışları
Religious attitudes and behaviours of adolescence in Dagıstan/Tabasaran
  1. Tez No: 231146
  2. Yazar: PİRMAGOMED MAGOMEDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, Dağıstan'ın Tabasaran bölgesindeki ergenlerin, anket, mülakat ve gözlem yöntemi kullanılarak, dini tutum ve davranışları araştırılmıştır. Tabasaran bölgesinin dokuz köyünde iki yüz on altı kişiye anket uygulanmıştır. Denekler 12-20 yaş arası kız ve erkeklerden oluşmaktadır.Dağıstan Özerk Cumhuriyeti uzun yıllar Sovyet rejiminin baskısı altında kalmış, bölge halkının dini hayatında büyük boşluk oluşmuştur. Bu gün bölgedeki Müslümanlar bu boşluğu doldurmaya çaba gösterirlerken genç neslin dini tutum ve davranışları oluşturmasında hala bu rejimin etkileri bulunduğu tahmin edilmiştir.Dini ilgi ve bilgideki bu eksiklik bugün Dağıstan bölgesi ergenlerin kimlik edinme çabalarını da olumsuz etkilemekte ve bir kimlik karmaşası yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research considered the religious behaviour and attitudes of adolescence in district of Tabasaran in Dagıstan. The data was obtained from self-administered questionnaires. The number of respondents amounted to 216 from nine villages around Dagıstan. The samples were both male and female adolescence 12 to 20 years of age.Dagıstan Autonomous Rapublic became under the yoke of SSCB for along time and during this proccess there was a gab in the religious life of people of this land. On these days while, elderly and middle aged Muslims of this land try to compensate this gab, the affect of Communist regime have been stil seen on the religious life of adolescence, affcetively.This lack of religious information and involvement couses the identity problem amogn the edolescence in Dagıstan.