Kur'an-ı Kerim'de nimet kavramı
The belling in Quran
- Tez No: 231156
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Nimet Kur'an-ı Kerimdeki önemli ve manası itibarıyla çok geniş kavramlardan biridir. Nimet'in anlam genişliğini ?Allah'ın nimetlerini saymaya kalksanız sayamazsınız? ayeti kerimesi ifade eder. Bu ifadeyle birlikte Allah'ın (cc.) kitabında hangi nimetleri zikrettiğini görmek maksadıyla yaptığımız çalışmamızın birinci bölümünde anlam ve semantik üzerine yoğunlaştık. Gördük ki nimet insanın meşru olmak kaydıyla memnun olduğu durum ve şeylerdir. Nimet kelimesine müfessirlerce ondan fazla mana yüklenmiş, bu manalardan bazıları var ki gerçekten pek çok şeyi kapsayacak kadar geniştir. Bunlardan birisi olan ?hoş geçim? anlam bakımından birçok dünyevi emtiayı içine alır.Çalışmamızın ikinci bölümünde önce nimetleri taksim ettik. Zira nimetler çok geniş olması hasebiyle taksim edilmesi anlaşılmasında kolaylık sağladı. Kısımlarını, dünyevi ve uhrevi ana başlıkları altında birkaç şekilde ayırdık. Ayetlerdeki ?nimetlerimi hatırlayın? emrinden hareketle nimetlerin hatırlatılmasının tevhide davet, ibret alınması, şükredilmesi ve günahtan kaçınılması gibi bazı sebepleri olduğunu gördük. Yine dünya ve ahiret nimetlerinin verilmesinin farklı sebepleri olduğunu müşahede ettik. Kendisine nimet verilen kimsenin şükür vb. yapması gereken bazı işler olduğunu gördük.Allah'ın (cc.) nimet verdiği kimselerden önce peygamberlerin zikredildiğini gördük. Neredeyse bütün peygamberler hakkında benzer ifadelerle nimet verildiği bildirilmiştir. Bunlar dışında şehitler, Hz. Meryem ve Zeyd b. Harise gibi kimseler ve İsrail oğulları, Ad ve Semud gibi kavimler için nimet verildiği bildirilmiştir. Ayrıca yaratılmış olmak gibi nimet kapsamındaki bazı şeylerin bütün insanlık için müsavi olduğunu gördük.Nimet anlamına dâhil olup Kur'an'da geçenlerin neler olduğuna da isimlerini zikretmek kaydıyla değindik. Bunlardan tabii kanunlar ile ilgili olanlar olduğu gibi gıda türünden olanlar ve insanın bedeninde olanlar da vardır. Çalışmamızda son olarak tasavvuf ehlinin nimet anlayışına değindik. Onlar genel olarak nimetlerin ahirette olacağını, dünyadaki fani nimetlere adlanılmaması gerektiği düşüncesindedirler.
Özet (Çeviri)
?Ni?met? is a very important concept in the holy Qur?an, since Allah says in it ?He has given you everything that you asked Him for. Had you wanted to count the bounties of God, you would not have been able to do it. The human being is unjust and disbelieving?(İbrahim-34). The concept of ?ni?met? has a wide scope of meanings and was used approximately hundred and forty times in the Qur'an.In this present work I firstly studied the area of denotation and semantics of the word. Secondly I researched about kind of bounties, reasons of bounties and about men and peoples who received bounties and the bounties that Allah reminded in the Qur?an. It is hoped that this humble study would be useful for academic researchers and for those who study concept and semantics.