Marx'ın etik anlayışı
Marx?s concept of ethics
  1. Tez No: 231170
  2. Yazar: ARIKAN AKGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVİZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Marksizm politik bir hareket ve güç olarak, sosyalizmin 1980'lerin sonlarında dünya ölçeğinde iflas etmesiyle birlikte, büyük ölçüde yok olup gitmiş olmakla birlikte, bir teori olarak günümüz dünyasını anlama, kapitalist toplumlarda bireylerin yaşadığı yabancılaşmayı aşma, daha az baskıcı ve daha özgür bir dünyaya erişme noktasında, insanlığa yeni açılımlar getirme imkânına sahiptir. İşte bu Marksizmi yaratan düşünür olarak Marx'ın, sonradan Engels eliyle vülgerleştirip ideolojikleştiren teorik unsurlardan önemli ölçüde bağımsız olan, bir etik teorisi vardır. Bu etik, bir özgürlük veya özgürleşim etiğidir ki, gerek çağdaş kapitalist toplumlarda bireyin yaşadığı derin yalnızlığı ve yabancılaşmayı teşhis etme ve gerekse bu yabancılaşmayı aşma açısından önemli ve değerli bir etik teori meydana getirir.
Özet (Çeviri)
Marxism, as a political movement and strength, along with socialism?s end in the late 1980s, almost became extinct all over the world; yet nonetheless, as a theory to understand today?s world, and to overcome the estrangement of the individual in capitalist civilizations, it has the opportunity to bring about new perspectives for the humanity to reach a world with less pressure but more freedom. The thinker Marx who created Marxism has a theory of ethics, which is free of vulgar theoretical elements idealised by Engels afterwards. This ethics is an ethics of freedom or becoming free that creates an important and precious ethical theory not only to define the deep loneliness of the individual in contemporary capitalist civilizations but also to overcome such loneliness.