Liderlik tarzının işgören performansı üzerindeki etkisi ve bir uygulama
Employee performance influences of liedership styles and aa case study
- Tez No: 231171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÖZUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, liderlik ve performans kavramları üzerinde durulmuştur. Geçmişten günümüze liderlik teorileri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Uygulanan liderlik tarzlarının çalışanların performansları üzerinde yaratabileceği etkiler araştırılmıştır.Çalışmada araştırma birimi olarak bir kamu kuruluşu seçilmiştir. Araştırma kapsamında 92 personel yer almıştır. Araştırma için gerekli olan veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada işgörenlerin demografik özelliklerinden ve çalıştıkları birimlerinden faydalanılarak, işe-kişiye yönelik liderlik tarzlarının iş performansı üzerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.Anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS 11.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz verilerinin niteliğine göre gerekli görülen yerlerde regresyon analizi kullanılmıştır. Anket sonuçları kıdeme, çalışma süresine ve unvana göre değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, askeri örgüt ve görevlerde, işe yöneliklik puanların, kişiye yöneliklik puanlarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the leadership and performance concepts and leadership theories from past to today in detail. It is also analyzed the effects of the leadership performed on the employees performance.A civil organization is chosen to be studied on and 92 staff takes place during the study. The required data for the study are collected via survey. This study also addresses to determine the effects of the work-person oriented leadership style on the working style of the employees by utilizing the demographic characteristics and job departments of the employees.The data obtained from the survey is analyzed via SPSS 11.0 COTS software. Regression analysis is also utilized depending on the characteristics of the statistical analysis data. The survey results are evaluated according to the seniority, working time and title of the employees.In conclusion, it is stated that work-oriented points are greater than the person-oriented points within the military organizations and missions.