Girişimcilik sürecinde kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunların analizi: KAGİDER örneği
Analysis of problems that women entrepreneurs faced at the entrepreneurship process: The case of KAGİDER
  1. Tez No: 231172
  2. Yazar: BERFU İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMALETTİN ÇONKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Dünya toplumları yüzyıllar boyunca kadını sosyal ve ekonomik yaşamın dolayısıyla çalışma yaşamının dışında tutan bir anlayış benimsemişlerdir. Oysa günümüz dünyası büyük bir hızla değişmektedir. Teknolojik değişimin başladığı 1970-1980'li yılların yarattığı değişimlerden birisi de kadınların girişimciliğe uygun olduklarının keşfedilmesidir. Ancak her alanda olduğu gibi kadınlar girişimcilik sürecinde de çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Çalışma, kadın girişimcilerin girişimcilik sürecinde karşılaştıkları sorunlarla baş etme yollarını araştırırken bu konuda Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER)'nin etkisini irdelemektedir.Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde girimcilik kavramına genel bir bakış, girişimcilik çeşitleri ve girişimcilik aşamaları konuları ayrıntıları ile ele alınmıştır. İkinci bölümde, girişimcilik sürecinde girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar üzerinde durulacaktır. İlk aşamada genel olarak karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Daha sonra kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar ve karşılaşılan sorunlarla baş etme yolları üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde ise, KAGİDER üyesi kadın girişimcilere yönelik anket çalışması uygulanmıştır. Bu bölümde ankete bağlı olarak elde edilen bulgular istatistikî programlar yardımıyla değerlendirilmiş ve yorumlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
World societies have embraced a life style keeping women out of social and economic life for centuries. On the contrary today?s world is changing rapidly. One of the change created by technology in the years 1970-1980 is the exploring of the fact that women are good at entrepreneurship. But, as it happens in other fields, women face to various problems in the entrepreneurship process as well. This study will investigate the ways to cope with problems in the entrepreneurship process for women entrepreneurs and discusses the influence of KAGIDER.The study consist of three sections. In the first section an overlook on entrepreneurship, entrepreneurship types, and the stages of entrepreneurship are analyzed. In the second section, problems are focused on that entrepreneurs face. First of all general problems are considered in entrepreneurship process and then women entrepreneurs? problems and challenges are analyzed.In the third section a questionnaire is applied to women entrepreneurs who are members of KAGIDER. Data?s obtained are analyzed by statistical programs and findings are interpreted.