İşitme engellilerde beden eğitimi spor ve rekreasyon aktivitelerinin eğitim bütünlüğü açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi (Denizli ili örneği )
The examination and evaluation of physical education, sport and recreation activities for hearing impaired children, in terms of supplementary education ( pilot survey in Denizli)
  1. Tez No: 231217
  2. Yazar: VEYSEL AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araştırmamız işitme engellilerde beden eğitimi spor ve rekreasyon aktivitelerinin eğitim bütünlüğü açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi (Denizli ili örneği)`nin araştırılmasıdır. Bu çalışma 2007-2008 öğretim yılında öğrenimlerine devam eden 183 öğrenciye uygulanarak gerçekleştirilmiştir.Araştırmada öğrencilerin görüş ve düşünceleri anket yöntemi ile belirlenmiştir. 7 bölümden oluşan anket formunun ilk bölümünde 7 soruda kişisel ve sosyo-kültürel özellikler, ikinci bölümde 5 soruda beden eğitimi dersinin sağladığı faydalar, üçüncü bölümde 6 soruda beden eğitimi dersinin işlenişi, dördüncü bölümde 6 soruda beden eğitimi dersine hazırlıklı gelme, beşinci bölümde 6 soruda spora yönlendiren etkenler, altıncı bölümde 6 soruda ailenin spora teşviki, yedinci bölümde 6 soruda boş zamanların değerlendirilmesi konularında Likert ölçeği kullanılmıştır.Anket yöntemi kullanılarak derlenen veriler, istatistik işlem için MS Exel'de düzenlenmiştir. SPSS istatistik programında geçerlilik ve güvenirlilik testi uygulanmıştır. İstatistik testler olarak ise SPSS' Pearson Ki-Kare testleri uygulanmıştır.Öğrencilerle birebir görüşülerek anketler doldurulmuştur. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada sorunlar ve sorunların çözümlerine yönelik bir sonuca varılmaya çalışılmıştır. Engelli öğrencilerin dersin işleniş şekline göre davrandıkları ve istemedikleri şekilde işlendiği zaman zihinsel yönden rahatlamadıkları ve ayrıca daha da rahatsızlık duydukları gözlenmiştir. Dersin eğitsel oyunlar oynayarak işlenmesinin öğrencilerin zihinsel olarak rahatlamaları konusunda büyük çoğunluğunun katıldığı görülmüştür. Engelli öğrencilerin spora yönlenmelerindeki etkinin sırasıyla ilk olarak ailesinin teşviki, daha sonra çevrenin etkisi ve sporculara olan hayranlıkları gelmektedir.Araştırmamızın son bölümünde mevcut problemlerin giderilmesine ilişkin öneriler getirilmektedir.Anahtar Kelimeler : Aktivite, Beden Eğitimi, İşitme Engelli, Rekreasyon.
Özet (Çeviri)
Our research is the evaluation and examination of physical education, sport and recreational activities' effects on hearing impaired children, in terms of supplementary education. This study is undertaken by being applied to 183 students being educated in 2007-2008 school years.In our research the idea and opinions of children are revealed by conducting poll. The survey form consists of seven parts and in the 7 questions of the first part personal and socio-cultural features; in the 5 questions of the second part the benefits of the lesson physical education; in the 6 questions of the third part the flow of lesson; in the 6 questions of the fourth part the preparation of students for the lesson; in the 6 questions of the fifth part the factors leading to sport; in the 6 questions of the sixth part family members' spur to sport and lastly in the 6 questions of the seventh part free time activities, such subjects are handled and likert scale is used.This datas which are determined with Gallup method, arrangedin MS Exel for statistic procress. We used SPSS statistic program fort he validity and responsibility. In this statistic tests we performed cross tabolation and chi square test in SPSS.The poll is carried out by talking it over with students one by one. In this work ,the problems are handled and we tried to find solutions to these problems. It is observed that behaviours of impaired children are formed according to the conduct of the lesson and if these children are not satisfied with the conduct of the lesson, not only they can not relax, but also they even get more uncomfortable. Also it is seen that when the lesson is supported with the educational games, both much more students follow the lesson actively and also they relax mentally. The reasons of the interest of the handicapped in sport are respectively family's encouragement, the trend of the environment and the admiration for sportsmen.In the last part of our research some advices are presented to solve the current problems.Keywords : Activity, Physical Education, Hearing İmpaired, Recreation.