Satış gücünün otomasyon uygulamalarını kabüllenmesinde etkili olan faktörler: Tıbbi mümessiller üzerinde bir araştırma
The factors affecting the automation practices accaptance by the sales force : A survey on medical sales representetives
- Tez No: 231227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çağımızdaki hızlı teknolojik gelişmeler, pazarlamanın birçok kavramında etkili olduğu gibi özellikle kişisel satış uygulamaları üzerinde büyük değişimlere neden olmuştur. Satış temsilcilerinin işlerini yapma biçimleri ve teknolojiden yararlanma düzeyleri, geçmişten günümüze büyük farklılıklar göstermektedir.Özellikle bilgi sistemleri ve iletişim teknolojisi (BİT) araçlarındaki gelişmelerin pazarlama alanına uyarlanmasıyla yeni bir akım ortaya çıkmıştır: satış gücü otomasyonu. Satış gücü otomasyonu satış elemanları tarafından bilgisayar yazılım, donanım ve iletişim araçlarının satış ve idari işlerde kullanılması şeklinde tanımlanabilir.Yapılan önceki çalışmalar, satış gücü otomasyonu projelerinin büyük çoğunluğunun başarısızlıkla sonuçlandığını göstermektedir. Bu çalışmada, satış gücünün otomasyon uygulamalarının kabullenmesinde etkili olan faktörler incelenmektedir. İlaç sektöründe çalışan tıbbi mümessillerin teknoloji kabulünü etkileyen faktörleri incelemek amacıyla literatürde yaygın olarak kullanılan teorilerden biri olan Teknoloji Kabul Modeli'nden (TAM) yararlanılmış ve bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid technological advancements in the modern age, have not only influenced many marketing concepts, but also caused the major changes in personal selling practices. The business conducts and the technology facilitation levels of today?s sales representetives are completely different from the past exercises.A new trend has emerged, particularly with the adaptation of the advancements in information and communication technology (ICT) tools which are named as ?Sales Force Automation?. Sales force automation can be defined as the representetives? utilization of the computer hardware, software and communication tools in the sales and administrative works.The previous studies have shown that most of the SFA projects have ended up with failure. In this study, the factors affecting the SFA practices? acceptance levels are going to be investigated. The Technology Acceptance Model (TAM), that is generally accepted in the literature, will be utilized to analyse the factors which affect the technology acceptance levels of the pharma ? sector sales representetives and a survey will be carried.