Türkiye'de mülki idare amiri prototipi olarak vali Recep Yazıcıoğlu
Governor Recep Yazıcıoğlu as the prototype civilian administration governor in Turkey
  1. Tez No: 231238
  2. Yazar: TAHSİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mülki idare sistemimiz, yüzlerce yıllık geçmişi olan yönetim geleneğimizin izlerini taşımakla birlikte, son yıllarda kamu yönetimi alanında dünyada yaşanan değişimlerden etkilenmiştir. Bu etkileşim giderek ivme kazanan AB'ye uyum sürecinin de katkısıyla daha fazla hissedilmektedir. Yaşanan bu süreç, ülkemizdeki kamu hizmeti anlayışının ve bu anlayışı temsil eden mülki idare sisteminin değişimini gerekli kılmaktadır.Mülki idare sisteminin uygulayıcıları olan mülki idare amirleri, çoğunlukla geleneksel merkeziyetçi yönetim yapımızın da etkisiyle statükonun devamından yana olan, kamu hizmetlerinin görülmesinde ihtiyaç duyulsa bile mevzuatın öngördüğünden fazlasını yapma konusunda inisiyatif kullanmayan ve risk almayan bir tavır sergilemektedirler.Bu durumun aksine, mülki idare sistemi içerisinde yer almakla birlikte Vali Recep Yazıcıoğlu, sistemi kıyasıya eleştiren, sistemin yetersizliklerini ve merkeziyetçi yönetim yapısının yol açtığı olumsuzlukları cesaretle dile getiren, uygulamalarıyla da bunu gösteren bir mülki idare amiri olmuştur.Son yıllarda merkezi yönetimde, kamu yönetiminin ihtiyaç duyduğu değişimi gerçekleştirmeye yönelik çabalar görülmekle birlikte sistemin uygulayıcısı konumundaki mülki idare amirleri, daha aktif olarak, uygulamada karşılaştıkları sorunların çözümünde mülki idare sisteminde görülen yetersizlikleri ?hizmet için varolan sistemin? iyileştirilmesi adına açıklıkla dile getirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Our civilian administration system has the tracks of our government traditions which has a history of centuries, besides this,recently it has been affected by the changes on the public adminstration all around the world. This interaction is felt much more by the EU adjustment process which has won a great acceleration. This continuing process, entails the changes about the public service mentality in our country and the civilian administration system represents this mentality.Civilian administration governors, operators of this civilian administration system who are mostly at the side of continuing this status quo because of the effect of our traditional centralist government system, have an attitude of not taking any risks and not taking any initiative to do more than the legistlation although it is needed for the public service.Contrary to this, Governor Recep Yazıcıoğlu, takes place in this civilian administration system, has been a civilian administration governor who cruelly criticizes this system and bravely talks about the deficiencies of this system and negations caused by the centralist government system.Recently, central government has efforts to make the changes needed by the public administration, besides, more actively, civilian administration governors, operators of this system, clearly put in to words the deficiencies seen at civilian administration system to solve the problems faced at practice on behalf of to improve the `system for service?.