Türkiye'de mülki idare sistemi ve mülki idare amirliği
The provincial administration system and the provincial governorship in Turkey
  1. Tez No: 302089
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye cumhuriyeti idari yapısı ikili bir ayrım göstermektedir. Bunlardan birincisi, tepesinde bakanlar kurulu ve bakanların olduğu başkent teşkilatı ve bu teşkilatın taşra uzantısının oluşturduğu ?Merkezi İdare? diğeri, İl, Belediye ve Köy Halkının kendi ?mahalli müşterek ihtiyaçları? doğrultusunda söz sahibi olacakları ?Mahalli İdareler? dir. Ülkemizde, Merkezi idare teşkilatı, taşrada, ?İl /Mülki İdare? şeklinde teşkilatlanmıştır. Bu teşkilatın en üst birimi İl/Vilayettir. Bu birimin başında bulunan idareciler, merkez adına karar alırlar ve bazen de yetki genişliği denilen idari ilkenin gereği olarak, merkeze danışmadan, ancak yine merkez adına aldıkları bu kararları uygularlar. Mülki İdare birimlerinin başında bulunan idarecilere Mülki İdare Amiri denir. Mülki İdare Amirliği aynı zamanda bir devlet memurluğu sınıfıdır. 657 Sayılı DMK'da, Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfının, valiler ve kaymakamlar ile bu sıfatları kazanmış olup İçişleri Bakanlığı merkez ve iller kuruluşunda çalışanları ve maiyet memurlarını kapsayacağı belirtilmiştir.Bu çalışmanın 1.Bölümünde, genel olarak Türkiye'nin idari yapısının ne olduğu ve Mülki İdare Sisteminin, bu yapı içerisinde nasıl bir yer tutuğu, sistemin tarihçesi ve sistemin işleyiş mekanizması içersindeki bazı kavram ve tanımlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, Mülki İdare amirliğinin nasıl bir meslek olduğu, yetiştirilmeleri ve kariyer basamakları ve bu meslekte yaşanan sıkıntılar üzerinde durulmuştur. Bu yapılırken söz konusu mesleğin tüm görev pozisyonları ayrı ayrı ele alınmaya çalışılmıştır.Çalışmanın 3. Bölümünde, Mülki İdare Sisteminin son yıllarda kamu yönetiminde yapılan çalışmalar neticesinden ne derece etkilendiği üzerinde durulmuştur. 4.Bölümde sistemin geleceği, sistemin Türkiye için faydalı ve gerekli olup olmadığı ve demokratik bir yapı içersinde bu sistemin yeri araştırılmıştır. Sonuç kısmında da sistemin fayda ve aksaklıkları ile bazı çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.Genel olarak bu tezin amacı, Türk idare sistemi içerisinde Mülki İdare Sisteminin ne olduğunu ve içinde bulunduğu sorunlar ile Mülki İdare Amirliği mesleğinin araştırılarak, ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
The administrative structure of Turkish Republic shows dual structure. One of them the ?Central Administration? which embodies is the capital organization whose head is the council of ministers and the provincial extension of this organization. The other one is ?Local Administration? which County, Municipality and village can gain a hearing according to their own ? local communal necessities? In our country, Central administrative authority is organized as a civil administration. The chief unit of this authority is the city. Administrators of this unit take a decision in the name of the centre and apply these decisions which they take in accordance with administrative principles called extension of authority without consulting but stil in the name of the centre. The statesmen at the top of the civil administration units are called civil administrative chief. Authority of civil administration is at the same time a branch of goverment service. According to the civil servants laws numbered 657, it is indicated that authority of civil adminsitration service includes Governor Generals, Governors and also suite servants , and the persons who gains these qualities, working at the Minister of the Interior and at city councils.In the first part of this study, generally it is emphasized that what the administrative structure of Turkey is and how the civil administration system occupies in this structure, history of this system, some concept definitions inside mechanizm of the system. In the second part of the study, what kind of a job the civil administration servants is, their education, the career steps and the difficulties in this job are emphasized. During this working all the duty positions of above mentioned job are tried to deal with seperately.In the third part of the study, how much the civil administration system has been influenced by as a result of studies being done over local goverment in last years are emphasized. In the fourth part ,the future of the system, the matter if the system is useful and necessary for Turkey, the place of this system in a democratic structure are searched. In conclusion part, the benefits and the defects of the system and some solution suggestions are tried to handle.Generally the aim of this thesis is to present what the civil administration system in Turkish administrative system means and its problems, the job of civil administration by searching.