Türkiye ve Küba'da işçi sınıfının tarihsel gelişimi
In the Cuba and Turkey:Historical development of working class
- Tez No: 231256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Marksizm'in devrim anlayısı her seyden önce Proleter bir birliginvarlıgını zorunlu kılar. Marksist devrimin hiçbir ilkesi, uygulama asamasında,Proletere vurgu yapmadan gerçeklestirilemez, bunun aksi oldugu durumlarda ise birProleter devrimden söz edilemez. Bu yüzden devrimin tek temel dayanagıProletaryadır ve Marksist devrim anlayısının hedeflerine ulasabilmesinin tek yoluproletaryanın bu süreci basarılı bir sekilde gerçeklestirmesidir.Çalısmamızın çıkıs noktası her iki ülkede de İsçi sınıfıdır. Küba'daDevrim süreci içerisinde Proletarya Diktatorasının yer bulup bulmadıgı ve Marx'ınanlatmıs oldugu ve aynı zamanda Marxizm'in temel dayanagı olan bu devrimanlayısının uygulama pratigini sorgulaması üzerinedir.Küba Devrim sürecinde Marksizm'in devrim anlayısı sorgulanmaktadır.1868-1959 yılları içerisinde Küba köklü bir devrim sürecinden geçmistir. AncakProletarya Diktatorası sürecini yasamamıstır. Bu nedenle devrim Marksist kökenli birdevrim niteligini tasımamaktadır.Osmanlı imparatorlugu'ndan Cumhuriyet Türkiye'sinde ise sçi sınıfınıngelisimine bakılmaktadır. Özellikle, 1908 sonrası dönemi isçiler için bir hareketlenmedönemidir. Ancak Cumhuriyetin ilanından sonra ve 1946'lara kadar isçi hareketisekteye ugrayacaktır. Bunun nedeni, isçi sınıfının bilincinin tarihsel süreç içerisinde; -Osmanlı,Türkiye- devlet baskısı, kanunların etkisi ve isçi sınıfının kendi içindekisorunları nedeniyle gelisememistir.
Özet (Çeviri)
This work examines the role of the working class in Cuba and Turkey inthe period of 1868 ? 1960. At the same time both contries experienced complicatedprocesses of social and political change. When we divide the examined period into 3(1868?1922, 1923?1938, 1939?1960) it becomes obvious that the same periods bothcountries where influenced by similar kinds of events. Nevertheless, at the end of theexamined period both contries went on different ways of social and politicalorganization. We are going to explain this different development from a similarstarting point in Cuba and Turkey.In the Marxist understanding of revolution the central role is held by theproletariat. No principle of Marxist revolution can be executed without emphasizingthe proletariat. The marxist revolution is a proletarian revolution and requires, first ofall, the unity of the proletariat. The success of the revolution depends on the successof this process.The starting point of our analysis in both compared countries, Cuba andTurkey, is the working class. We examine the practical aspect of the revolution in themarxist understanding. Our question is whether the dictatorship of the proletariat hasplayed a role in Cuba?s revolution process.The nature of the revolution in Cuba has challenged the Marxistunderstanding of revolution. It is true that Cuba 1868 ? 1959 has experienced a strongrevolution process, but without a dictatorship of the proletariat, the most importantfeature of a Marxist revolution. Hence, this revolution might not be called a Marxistrevolution.From Ottoman Empire to Turkish Republic, the development of theworking class has been examined. Compared with Cuba the working class in Turkeyremained weak. We explain the abscence of a proletarian revolution by the Turkishworking class? lack of class consciousness, which could not develop because ofpressure by the government and negative effects of legislation.