Kurumsal kimliğin algılanmasında görselliğin etkisi (Dumlupınar Üniversitesi örneği)
The effect of visuality in perception of corporate identity (Dumlupınar Üniversity example)
- Tez No: 231258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İçinde yaşadığımız ve üyesi olduğumuz toplum, bireylerden oluşur. İnsanı birey yapan ise; sahip olduğu kimliğidir. İnsanlar kimlikleri sayesinde bir gruba ya da bir topluma aittirler. Bireylerin kimlikleri ve sahip oldukları yaşam biçimleri onu diğer bireylerden farklı kılar.Aynı şekilde kurumların da insanlar gibi kimlikleri vardır ve sahip oldukları kimlikleri görünümlerine yansır. Kurumların sahip oldukları kimliklerini, görünümlerine yansıtma gereksiniminden kurumsal kimlik tasarımı ortaya çıkmıştır. Ancak, kurumsal kimlik tasarımının meslek haline gelmesi, son yarım yüzyılda olmuştur. Kurum kimliğinin geçmişini insanlık tarihinin başlangıcına kadar götürmek mümkündür.Kurum ile hedef kitle arasındaki iletişimin en önemli unsuru olan kurum kimliği, bir kurumun kendisini ifade etme şeklidir. Bilişim çağına girdiğimiz ve küresel rekabetin hızlandığı 21. yüzyılla birlikte kurumlar, varlıklarını sürdürebilmek, seslerini duyurabilmek ve farklılıklarını ortaya koyabilmek için kendisini yenileyen, sağlıklı büyümenin peşinde olan, hedef kitlesine odaklanan bir anlayışı benimsemek zorundadırlar.Görselleştirme, kurum kimliğinin en önemli tasarım evresidir. Kurum kimliğini oluşturan görsel unsurlar arasında kurumun adı, amblemi, sloganı ve kullandığı yazı karakteri en önemlilerindendir. İyi bir kurumsal kimlik tasarımı, kurumun sahip olduğu kimliği görsel unsurların en yüksek etkisinden yararlanarak görselleştiren tasarımdır. Böylece o kurum, kurum kimliği fonksiyonlarını yerine getirebilecek ve sahip olduğu değerleri, felsefeyi, kişiliği hedef kitlesine açık bir şekilde iletebilecektir. Bu açıdan, kurum kimliğinin algılanmasında görsellik kavramının etkisinin ön plana çıktığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The society in which we live as a part of it consists of individuals. The thing that makes human as an individual is identity. Human belongs to a group or a society with their identity. Thus, by showing their life style with their identity, they differ themselves from other individuals living in that society.Likewise, organizations also have identity like human, and their identity affects their visions. Because of the requirement of reflecting their identity to their vision, designing of organizational identity occured. Designing of organizational identity became as an occupation at last half century. Although this fact, starting of history of organizational identity could be thought as starting of human history.Organizational identity which is the most important component of communication between organization and its aimed customers is the way which is used by organization to express itself. With the 21. century in which global competition increased and new information era started, organizations must have an understand which have ability to renew itself, keen to growing rightly, and focused its aimed customers to survive, to make soundly operations and to show their difference in competition media.Visualition is the most important designing stage of organizational identity. The main visual components of organizational identity which form it are organization name, its logo, its slogan and type font which is used by organization. A succesfull organizational identity design is the design which is designed visually by using the highest effects of visual components of organizational identity. Thus, the organizational identity makes its duty, and organization could transfer its owned values, philosophy, its identitiy to the its customers clearly. İn this view, it could be said that in perceiving organizational identity, its effects become more important.