İşgörenlerin kişilik tiplerinin örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisi: Bursa' da mobilya sektöründe uygulama örneği
Characteristic types of employees on the institutional loyalty: A practice at the furniture industry in Bursa
  1. Tez No: 231259
  2. Yazar: TUĞBA KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kişilik kavramının, çağlar boyunca oldukça önem verilen bir kavram olduğu bilinmektedir. Kişilik kavramı söz konusu olduğunda akla ilk gelen, bireysel farklılıkları vurgulamaktır. Her bireyin olayları algılama, düşünüş, kendini ifade etme şekli ve geliştirmiş olduğu davranışlar arasındaki farklılıklar araştırmacıları ortaya çıkan bu farklılıkların nedenini sorgulamaya yöneltmiştir. Bundan dolayı kişilik kavramı çağlar boyunca araştırmalara konu olmuştur.Günümüzde, entelektüel sermayenin etkin bir şekilde yönetimine verilen önem arttığından, örgütsel bağlılık kavramı da büyük önem kazanmıştır. Nitelikli işgücünün örgütüne bağlı olarak çalışması, bütün yetenek ve bilgisini örgütü için kullanması örgütsel bağlılığı yakından ilgilendiren bir konudur. Yapılan araştırmalar sonucunda, kendilerini bulundukları örgüte bağlı hisseden işgörenlerin oldukça başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Bu nedenle örgütsel bağlılık, kaliteli mal / hizmet üretimini gerçekleştirme, müşteri memnuniyetini sağlama ve işgören devir hızını azaltma konularında önemli bir araçtır.Ayrıca örgütsel bağlılık konusuna; örgütsel davranış, örgütsel psikoloji ve sosyal psikoloji gibi farklı alanların etkisi de, işgörenlerin kişilikleri ile bulundukları örgüte bağlılıkları arasında ilişki kurmayı gerekli hale getirmektedir. Bu nedenle günümüzde birçok örgüt, işgörenlerin örgüte dahil olmalarının ilk aşaması olan iş görüşmelerinde adaylara çeşitli kişilik testleri uygulamaktadır. Bu yöntem işe, örgüte ve ortama uyumlu yapıdaki işgörenleri örgüte dahil etmenin bir yolu olarak düşünülmektedir.İşgörenlerin yaptıkları işe, bulundukları örgüte ve iş arkadaşlarına bağlılığı konusunun işgörenlerin kişilik tip ve özelliklerinden etkilendiği varsayımıyla araştırmada kişilik tipleri, kuramları ve örgütsel bağlılık konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that, personality is a concept which had been attached very important. When the personality concept is in question, first thing that is being thought, is the differences between the personalities. The differences that are changing person to person as perceiving the events, thinking, expressing theirselves and behaviors turned the researchers to search the reasons of these differences. Because of this, personality concept had been a subject of many researches in centuries.In this work life of our time, organizational dependence concept became very important, because of the management of the employees subject?s importance had raised. For the qualified employees; to have organizational dependence to the organization where he/she is in, to use their all abilities and knowledge for the organization, are the subjects that are concerned with the general organizational dependence. That result is found in the researches; the employees that have strong dependence to the organizations which they are in are more successful. Because of this, the organizational dependence is an important tool to produce high quality goods / services, have customer pleasure and decrease the employee revolution speed.Furthermore the effects of the fields as organizational behavior, organizational psychology and social psychology on the organizational dependence made is necessary to have a relationship between the personalities of the employees and organizational dependence. Because of this at the moment many organizations using the different personality tests to the applicants when they take the first step on the way to be a part of the organization.With the hypothesis that the dependence of the employees to their organizations, jobs and friends in the organization, the personality types, personality theories and subjects of the organizational dependence had been dwelled upon in this search.