Mevkilerine göre amatör futbolcuların fiziksel, fizyolojik ve psikomotor özelliklerinin araştırılması (Kütahya ili örneği)
An investigation of some physical, physiological and pschomotor specification of amateur soccer player, who played different places in team
- Tez No: 231282
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör futbolcuların bazı fiziksel, fizyolojik ve psikomotor özelliklerindeki farklılıklarını mevkilere göre ortaya çıkarmaktadır.Kütahya süper amatör liginde ilk altıya giren takımlarda oynayan 77 sporcu bu araştırmaya denek olarak katıldı. Sporcuların fiziksel, fizyolojik ve psikomotor özelliklerini belirlemek için vital kapasite, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, uzunluk, çevre, genişlik, deri kıvrım kalınlığı, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, esneklik, pençe kuvveti, mekik, şınav ve sürat testi ölçümleri alındı.Verilerin düzenlenmesinde ve grafiklerin çizilmesinde MS Excel tablolama paket programı, istatistik analizler ve tabloların düzenlenmesinde SPSS 13 istatistik paket programı kullanıldı. İstatistiksel yöntem olarak ?=0.05 anlamlılık düzeyinde tek yönlü Anova testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine of amateur soccer player?s, played different places in team, some physical, physiological and pschomotor spesifications.Total of 77 volunteer soccer players, who regularly played in Kütahya super amateur league during the 2006-2007 Soccer Season, were participated in this research. To the determinate soccer players?s physical, physiological and psychomor spesification; vital capasity, height, length, circumference, width, skinfold, standing long jumping, vertical jumping, flexibility, grip strength, shuttle, push up and 30 m speed measurements were taken. MS Excel packet program were used for arranging datas and drawing graphics and SPSS statistical packet program were used for evaluating statistical analysis.