The facets of existentialism in Golding's Pincher Martin and Camus's The Stranger
Golding'in Pincher Martin ve Camus'nun The Stranger eserlerinde varoluşçuluğun farklı boyutları
  1. Tez No: 231283
  2. Yazar: ARZU DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TATİANA GOLBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma genel olarak Varoluşçuluk Felsefesi'nin İngiliz ve Fransız Edebiyatı'ndaki yansımaları, özeldeyse Golding'in Pincher Martin ve Camus'nun The Stranger (Yabancı) eserlerindeki varoluşçuluk izleri ve etkileri üzerine bir incelemedir. Esas amaç, farklı iki milliyetten ve dolayısıyla kültürleri farlı olan iki yazarın, aynı konuya farklı bakış açılarından yaklaştıklarını göstermek amacıyla iki roman ve ana karakterleri arasında bir karşılaştırma yapmaktır.İlk bölümde, varoluşçuluk felsefesinin kökeni, tarihsel gelişimi, temel ilkeleri, ve ana temaları; farklı milliyetlerden önemli düşünür ve yazarların bu felsefeyle, özellikle de bu felsefenin ana temalarıyla ilgili farklı görüşleri ve varoluşçuluk felsefesine yaptıkları katkılarla birlikte incelenmiş, tanımlanması zor olan bu felsefenin genel hatları çizilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde ise, William Golding'in Pincher Martin ve Albert Camus'nun The Stranger adlı eserleri, varoluşçuluk felsefesinin temel ilkeleri ve ana temaları ışığında, ilk olarak ayrı ayrı, daha sonra ise karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Bu karşılaştırmalı analizde, iki roman ve iki ana karakter arasındaki başlıca benzerlik ve farklılıklar, varoluşçuluk felsefesinin temel ilkelerine dayanarak verilmiştir. Bu bağlamda, roman kahramanlarının, birey olarak toplum içerisinde diğer insanlara yaklaşımı ve deneyimleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalı incelemenin sonucu olarak, her iki roman örneğinin, bazı bölümlerinde varoluşçu felsefenin temel ilkeleri ve ana temalarıyla ilgili gösterdiği küçük ayrımlar dışında, varoluşçu felsefenin ana özelliklerini taşıdığı fikrine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study tries to reveal the influence of Existentialist Philosophy upon French and English Literature in general, and the traces and influences of Existentialism on William Golding?s Pincher Martin and Albert Camus?s The Stranger, in particular. The fundamental aim is to make a comparative analysis of the two novels and their two main characters, in order to present different perspectives and attitudes of two authors, one English and the other French, with regard to the same subject.In the first chapter, the origins of Existentialist Philosopy, its historical development, major concerns and main themes, accompanied by the different viewpoints and contributions of significant thinkers and writers from different nations, are examined in an effort to draw some general lines for the philosophy, which is already difficult to define.In the second chapter, William Golding?s Pincher Martin and Albert Camus?s The Stranger are analysed separately, and then comparatively, in the light of major concerns and main themes of Existentialist Philosophy. In this comparative analysis, the main similarities and differences between these two novels and the main characters are introduced in terms of major concerns of Existentialist Philosophy. In this context, the attitudes of the protagonists towards other people and their experiences in the society as individuals are compared.The result of this comparative analysis is that both Pincher Martin and The Stranger include the basic characteristics of the Existentialist Philosophy, only revealing slight differences about some major concerns and main themes of Existentialism in some parts.