AB entegrasyonu sürecinde Türkiye'nin sosyal politikasındaki dönüşüm ve uyum analizi
The consistency and transformation analysis of social policy of Turkey in the proces of EU integration
  1. Tez No: 231281
  2. Yazar: SERÇİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ekonomik bir birlik olma fikrinden yola çıkan, zamanla siyasi ve kültürel bir birlik haline gelen AB, genişleyerek ?çeşitlilik içinde birlik, birlik içinde farklılık? sloganıyla entegrasyonu derinleştirme çabası içerisine girmiştir. Sözü geçen derinleşmenin ve toplumsal boyutun vurgulandığı en önemli politikalar, hiç kuşkusuz sosyal politikalardır. 2005 sonu itibarıyla üyelik müzakerelerini başlatan Türkiye'de AB Komisyonunun yayımladığı Katılım Ortaklığı Belgesine Ulusal Programı ile cevap vermiş, kısa ve orta vadede yapacağı reformları taahhüt altına almıştır. Sosyal politika uyumunun en temel kriteri olan Maastricht Kriterleri önemli ölçüde gerçekleştirilmiş, özellikle çalışma hayatı, ILO Sözleşmesi başta olmak üzere, yeniden yapılandırılmaya başlanmıştır.Toplumun genel durumuna yönelik sosyal ilişkilerin bütünü olan sosyal politika; toplumda sosyal barış, adalet, sosyal denge ve yaşama koşullarının iyileştirilmesine yönelik devletlerin sosyal sorumluluğunu oluşturur. AB'de sosyal politikalar, ekonomik ve sosyal hedefler ile beraberce yürütülür. Sosyal politikalar yaşama koşullarının iyileştirilmesi, sosyal denge, sosyal adalet, sosyal refah, demokrasi ve insan hakları ile Avrupa Toplum Modelinin değerlerini yansıtır. AB sosyal politikası sadece müktesebat ile sınırlı kalmayıp Avrupa Sosyal Modelinin dayanaklarını, sendikal hakları da kapsar. AB'ne üye olmak isteyen Türkiye'nin sosyal politikalarının Birliğe uyumlu olması, Türkiye'nin de sosyal durumunda iyileştirme sağlayacak, Türkiye'nin önemli toplumsal problemlerin çözümü içinde destek yaratacaktır. Türkiye bu yönde çeşitli mevzuatlarında değişiklikler yaparak, yeni mevzuatlar getirerek, Anayasa değişiklikleri ve uyum programları ile çalışmalarını yoğunlaştırmaktadır.Bu bağlamda çalışma, AB sosyal politikalarını tüm detayları ile sosyo-politik bir analize tabi tutmakta ve Türkiye'nin bu politika alanı ile ilgili fotoğrafını çekerek, üyelik sürecinde sosyal politikanın kapsamına giren alanlarda gözlemlene değişim ve dönüşümü karşılaştırmalı olarak sunmayı hedeflemektedir. Siyasi ve hukuki entegrasyon tartışmaları, tabiatıyla, çalışmanın dışında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The European Union having started out of the idea of being an economic union, over time, turning into political and cultural union, by expanding, has strived on deepening integration by slogan `? unity in variety, difference in unity. ?? The most important politics which deepening being influential and social dimension stress are undoubtedly social politics. Also, as of end of the 2005,Turkey having started negotiations of membership responded by its National Program to Document of Partnership of Participation the European Commission published, has undertaken reforms it will fulfill. Criterions of Maastricht which is basic criterion of accord of the social policy considerably have been fulfilled, in the first , ILO agreement, expressly ,working life has been started to be reconstructed.Social policiy which is entire of the social relations intended for common situation of society forms social responsibility of the governments intended for improving social peace in society, justice, social balance, living conditions. In the European Union, social policies are performed as a body with economical and social goals. Social policies reflect improving living conditions, social balance, social justice, social welfare, value of the European society model with democracy and human rights. Not only is social policy of the European Union limited with acquis communitaire, but also it contains trade-union rights. Being compatible with the union of the social policies of Turkey wanting to join to the European Union, will provide improving social situation of Turkey and will also create support for social problems of Turkey. By modifying on some legislations in this way, by constituting new legislations, Turkey has concentrated its works with modifications of the constitution and accord programs.In this consistency, the study subjects social policies of the European Union to a socio-politic analyze by all details and by taking picture about this political area of Turkey, aim to present comparatively variation and transformation being observed in areas falling under social policy on membership process. Naturally, arguments of political and legal integration has been excluded from the study.