İfade Özgürlüğü: İçeriği ve Sınırları
Freedom of Expression: Its Content and Limits
  1. Tez No: 231299
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ZARPLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMİ DENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Temel hak ve özgürlükler demokratik sistemin temelini oluşturur. İnsan haklarına önem verilmesi, demokrasinin işlerliği açısından son derece önemlidir. Demokrasiyi otoriter sistemlerden ayıran temel fark çoğulculuk ve insan haklarıdır.Demokratik sistemin temel noktalarından biri olan çoğulculuk, ancak ifade özgürlüğünün olabildiğince geniş tutulmasıyla gerçekleştirilebilir. Azınlığın korunması ve azınlığa iktidar olma şansının sağlanabilmesi için ifadenin mümkün olduğunca sınırlandırılmaması gerekir. Bunun yanında ifade özgürlüğü de diğer özgürlükler gibi mutlak değildir. Çağdaş hukuk sistemi içerisinde her ülkede kimi durumlarda sınırlandırılması gerekir.İfade özgürlüğü sınırlandırılırken son derece titiz davranılmalıdır. Sınırlama ancak ifadenin bireye ve topluma zarar verdiği noktalarda gerçekleşebilir. Demokraside hürriyetler kural, sınırlandırma istisnadır. Dolayısıyla ifade özgürlüğü olabildiğince dar bir çerçevede sınırlandırılmalı ve hukuk sistemi içerisinde yer alan sınırlandırmanın kurallarına uyulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Fundemental rights and freedoms are the main part of the democratic system. To make a point of human rights is very important about functioning of democracy. The main differences between democracy and authoritarian systems are pluralism and human rights.Pluralism can be realized by to make a point of freedom of expression. Freedom of expression hasn?t to be restricted as soon as possible, for protecting minority and give them a chance for being majority. But freedom of expression isn?t unconditioned like the other freedoms. Sometimes it also has to be restricted in democratic system.Freedom of expression only can be restricted when it is used as abuse of rights. In democratical system freedoms can be restricted in only exceptional cases. By the way freedom of expression hasn?t to be restricted as soon as possible. Restricting can be done according to laws.