Kurumsal imajın çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
Corporate image and the loyality of the employees
- Tez No: 231300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışanlar bağlı bulundukları işletmelerde o işletmenin değerlerini paylaşmak durumundadırlar. Çalışanlar ve bütün değerleriyle bir bütün olarak işletme, sürekli bir duygusal paylaşım ve etkileşim içerisindedirler. O halde, işletmenin çalışanlar veya toplum gözünde değeri ve oluşturduğu kurumsal imaj çalışanların çalışma isteklerini, işletmeye olan güven ve bağlılıklarını etkilemekte midir? Eğer bu iki olgu (kurum imajı ve çalışanların örgüte bağlılıkları) arasında bir etkileşim söz konusu ise bunun yönü ve gücü nedir?Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların bağlı bulundukları işletmeye yönelik değer algılamalarının, diğer bir ifadeyle çalışanlar nezdinde işletmenin imajının, çalışanların işletmeye olan bağlılıkları üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir.Bu anlamda Türkiye'de 122 şube ve yurt içinde 2, yurt dışında 723 muhabir banka ile faaliyet gösteren özel bir bankanın çalışanları üzerinde yapılan çalışma ve anket uygulaması sonucu elde edilen veriler, uygulanan istatistiksel analiz ve testler , kurumsal imaj algılamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Bulgular bize çalışanların kurum imajı hakkındaki olumlu düşüncelerinin örgütsel bağlılıklarını arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Working people in necessity of sharing the values of the enterprise which they work for. Working people and all entity of the enterprise with its values together are in an emotional consistent communication and interaction. Therefore, is it possible to assert that the value of the corporation in the eyes of its employees or the society and the corporational image affect the group solidarity of the employees and their loyality with a sense of trust? If we speak of the question that the existence of interaction between those two notions (corporate image and the loyality of the employees), the other fact appears: what could be the direction and grade of this interaction?The main purpose of this thesis is to determine the value perceptions of the employees within the corporation which they work for, in practical terms to explain the effects of the corporational image over the loyality of the employees to their enterprise.The derived datas are as the results of the survey and questionare which have been carried out on the employees of the bank with 122 domestic branches, 2 national and 723 global correspondents. Consequently, the datas, statistical analysis applied and tests have marked effects of the corporational image perceptions over corporational loyality. According to findings, the affirmative conceptions for the corporational image grow the loyality of the employees.