Çukurova bölgesi tarla kültürlerinde sorun olan ana zararlı yabancı ot türleri ve çimlenme biyolojilerinin araştırılması
Investigation on the noxious weed species and germination biology in the field crops of Çukurova region
- Tez No: 517889
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bölgelere ait zenginleştirilmiş ekim nöbeti desenlerini oluşturmak, ürünlere özgü ana zararlı yabancı ot türlerini belirlemek ve bu yabancı ot türlerinin çimlenme sıcaklıkları ile çimlenme hızları ve sürelerine göre kimyasal mücadele stratejilerini belirlemek sürdürülebilir tarım ilkeleri ile etkili ve stratejik yabancı ot mücadelesinin kilit noktasıdır. Bu çalışma, 2016-2018 yılları arasında Çukurova Bölgesi ekim nöbeti desenlerinin ortaya konması, ekim nöbeti desenlerinde ekiliş oranı fazla olan tarla bitkilerinde ana zararlı yabancı ot türlerinin belirlenmesi ve önemli olanların çimlenme biyolojilerinin araştırılarak yabancı ot kimyasal mücadele stratejilerine katkı sağlanması amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada; Çukurova Bölgesi ekim nöbeti desenlerinin zayıf olduğu ve bölgede buğday, ayçiçeği, pamuk, mısır, yer fıstığı ve soyanın en fazla ekiliş oranına sahip olduğu belirlenmiştir. Bu tarla bitkilerinde önemli yabancı otlarla Ekonomik Zarar Eşiği çalışılmış yabancı otlar karşılaştırılarak mısırda Kırmızı Köklü Horoz İbiği (Amaranthus retroflexus L. ), buğdayda Kısır Yabani Yulaf (Avena sterilis L.), Yabani Hardal (Sinapis arvensis L.), soyada Domuz Pıtrağı (Xanthium strumarium L.)'nın ana zararlı yabancı ot türü olduğu saptanmıştır. Ayrıca Çukurova Bölgesi tarım alanlarında artan yabancı ot problemlerine karşı etkili mücadele programlarının oluşturulması için 32 adet yabancı ot türünün minumum, optimum, maksimum çimlenme sıcaklıkları ile çimlenme hız ve süreleri belirlenmiştir. Sonuç olarak; Çukurova'da herbisit kullanım stratejilerinin oluşturularak uygulamalara geçilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The key points of a sustainable agriculture principles and effective and strategic weed management are to create enriched crop rotation patterns according to the regions, to identify the noxious weed species specific to the crops and to determine the chemical management strategies according to the germination temperature, rates and duration of these weed species. This study was conducted to determine crop rotation patterns of Çukurova Region, to identify noxious weed species in the crops which high growing rate in the patterns, to investigate the germination biology of the important ones to contribute their chemical management strategies between 2016-2018. As a result of the research; Although Çukurova Region planting patterns were weak and 12 field crops were grown in the region, it was determined that wheat, sunflower, cotton, maize, groundnut and soybean had the highest planting rate. By comparing the weeds studied in the economic threshold with important weeds in these field crops, redroot pigweed (Amaranthus retroflexus L.), in wheat cultivation areas, sterile wild oat (Avena sterilis L.) wild mustard (Sinapis arvensis L.) in soybean cultivation areas, cocklebur (Xanthium strumarium L.) is determined that the noxious weed species. In addition, determining the minimum, optimum, maximum germination temperatures and germination rates and durations of 32 weed species in order to establish effective management strategies against increasing weed problems in agricultural areas of the Çukurova Region. As a result; it is thought that specific herbicide use strategies should be established and applied in Çukurova Region.