Avrupa Birliği'nin Balkanlar'daki ekonomi politik etkisi: Bulgaristan, Romanya, Türkiye
Economy-politic influence of European Union in Balkans: Bulgaria, Romania, and Turkey case
- Tez No: 231306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu Tez Çalışmasında; Türkiye'nin Gümrük Birliği'nin negatif etkisine maruz kaldığı ve AB ile iktisadi entegrasyon içine giren Bulgaristan, Romanya ve Türkiye üçlüsünün AB'nin merkez ülkeleri ve ilk dalga üye ülkeleriyle aralarında hala uçurumlar bulunduğu ve bütünleşme sürecinin bu ülkelerde kısa ve orta vadede büyük ve önemli bir sıçrama yaratamayacağı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu sebeple ilk önce AB'nin oluşum evreleri üzerinde durularak AB'nin yapısının daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. İkinci bölümde entegrasyon konusu üzerinde durularak bölgelerarasındaki farklılıklar konusu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden olumsuz etkilendiğinin üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Main core of this study is that Turkey is under the negative effect of Customs Union and there is a tremendous gap between threesome of Bulgaria, Romania and Turkey and main countries of EU and first wave countries of Union where integration process for these countries would not necessarily create a huge jump in short/medium term. Thus, having underlined phases of EU set-up, nature and state of European Union is to be explained.In the second part, pointing out the integration process, inter-regional diversifications were explained. In the last part, it was expressed that as being a member of Customs Union, Turkey is negatively effected by this circumstance.