Perakende tekstil sektöründe liderlik yaklaşımları: Lüks mağazacılık sektöründe bir uygulama
Leadership approaches in retail sector: An application in luxury store management
  1. Tez No: 231317
  2. Yazar: SERHAT RODOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada perakende tekstil sektörü ve lüks mağazacılık ile mağazacılığın tarihsel gelişimine dair bilgiler verilmiş ve liderlik yaklaşımları ve mağazacılıktaki yansımaları üzerinde durulmuştur. Uygulama bölümünde perakende lüks mağazacılık sektöründe çalışan yöneticilerin liderlik tarzları incelenmiştir. Çalışmada literatürden yararlanılarak hazırlanan açık uçlu sorular üzerinden lüks mağazacılık yöneticileri ile bire bir görüşmeler yapılmış ve sonuçlar içerik analizine tabi tutulmuştur. Liderlik yaklaşımlarının en etkin lider özellikleri kullanılarak mağaza yöneticilerinin farklı durumlarda bu özelliklerin ne kadarını kullandıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma sonucunda lüks mağazacılıkta yöneticilerin farklı liderlik tarzları sergiledikleri görülmüştür. Yöneticiler marka ve şirket ile ilgili durumlar söz konusu olduğunda işe yönelik, ekip ile olan ilişkileri söz konusu olduğunda ise kişiye yönelik tutum sergilemektedirler. Yöneticilerin sahip olması gereken en önemli özellik ağırlıklı olarak presentable olmak olarak nitelendirilmiştir. Bunun yanı sıra lider lüks mağaza yöneticilerinin personel yetiştirme, delegasyon yapabilme, farklılıklara göre yönetim, vizyon ve misyon oluşturma, koçluk yapma gibi konularda kendilerini daha çok geliştirmelerinin gerekliliği düşünülmektedir. Lüks mağazacılıktaki rekabet, işletmelerin daha hızlı hareket eden, çabuk ve doğru kararlar alan, bilgiyle donatılmış ve liderlik özellikleri gösteren yöneticilere ihtiyacı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies on retail textile sector, luxury store management, history of retail and luxury retail sector, leadership approaches and their reflections in store management. In this thesis, luxury retail managers? leadership behaviors observed by the researcher. In this work, by using the open ended questions prepared by making use of literature research, one to one interviews are made with luxury store managers and results are subjected to content analysis.. The most effective Leadership approaches are used to get best results on how they behave in different situations and difficult conditions and how they can use that in a very productive way.At the end of the research, it is observed that, all managers have different management skills for applying their experience to all the team members. Store managers act job orıented when there ıs an ınstance related to company prestıge whıle they act employee orıented ıf team relatıons are the subject. Besides, it appears to be necessary for luxury retail managers to improve themselves on training their staff, doing delegation, managing by differences, developing mission and vision and coaching people. The competition in the luxury retail business shows that, the organizations need managers which are fast acting, equipped with knowledge, make fast and right decisions and have leadership characteristics.